Najlepsi "zarządzają finansami", Polska ich goni. Zobacz, jakie są płace w Europie

Pieniądze

TVN24 BiSPolska pensja na tle Europy. Gościem TVN24 BiS był Kazimierz Sedlak

- Jesteśmy jednym z krajów, który najszybciej się rozwija w Unii Europejskiej. W ciągu 25 lat kapitalizmu zrobiliśmy bardzo dużo - mówi Kazimierz Sedlak, założyciel pierwszej polskiej firmy doradztwa HR Sedlak & Sedlak.Nadal jednak zarobki w Polsce są o ponad połowę niższe niż unijna średnia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce stanowiło niecałe 40 proc. średnich zarobków dla całej Unii Europejskiej w 2014 roku - wynika z danych Eurostatu. Równocześnie Polacy zarabiali średnio tylko 23 proc. tego, co Luksemburczycy, ale aż 227 proc. tego co Bułgarzy.

Sedlak zwraca jednak uwagę, że Luksemburg jest krajem, "którego gospodarka opiera się na zarządzaniu finansami. Funkcjonuje tam specyficzne prawo".

Lider w regionie

Polska znalazła się pod względem wysokości zarobków na 18. miejscu z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 980 euro w 2014 roku.

Wyprzedziła tym samym Słowację i Czechy, gdzie pracownicy zarabiali odpowiednio 930 euro i 925 euro. - Do czołówki nam jeszcze trochę brakuje, ale jesteśmy praktycznie numerem jeden wśród byłych krajów bloku wschodniego. Pozycja wyjściowa jest bardzo dobra - podkreśla Kazimierz Sedlak, założyciel pierwszej polskiej firmy doradztwa HR Sedlak & Sedlak.

- Jesteśmy jednym z krajów, który najszybciej się rozwija w Unii Europejskiej.

Przypomina, że Polska była krajem prowincjonalnym, którego gospodarka bardzo odstawała od europejskiej. W ciągu 25 lat kapitalizmu zrobiliśmy bardzo dużo - mówi.

- Mamy jedną z najszybszych dynamik rozwoju PKB w Europie i mamy czołowe miejsce pod względem dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Siła nabywcza naszych pieniędzy zdecydowanie przez te 25 lat wzrosła - podkreśla gość TVN24 BiS.

Jak wskazuje Sedlak, "za czasów socjalizmu gdybyśmy przeliczyli średnie wynagrodzenie na dolary, to zarabialiśmy w granicach 20-30 dolarów. Teraz jest to ponad 1 tysiąc.

Autor: mb//ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS