TVN24 Biznes | Pieniądze

Tak zarabiają specjaliści w Polsce. Pandemia wyszła na dobre szczególnie jednej grupie zawodowej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"

12 096 złotych brutto miesięcznie - tyle wynosi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto specjalistów i menadżerów w Polsce. W przypadku wyższej kadry zarządzającej przeciętne pensje były niemal dwukrotnie wyższe. Tak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal. Grupą zawodową, która najbardziej skorzystała podczas pandemii są prawnicy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Raport płacowy Antal wskazuje, że średnie wynagrodzenie obecnie oferowane specjalistom i menedżerom spadło o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Kto zarabia najlepiej?

Analizy Antal wskazały, że grupą zawodową, która najbardziej skorzystała podczas pandemii są prawnicy.

"Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 12 742 zł brutto, co daje wzrost o 15 proc. rok do roku. Jednocześnie jest to specjalizacja, w której zarobki należą do najwyższych w Polsce. Wyprzedza ją jedynie wyższa kadra zarządzająca oraz specjaliści i menedżerowie IT. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, prawnicy otrzymują również rozbudowany pakiet benefitów, wyróżnia ich dwa razy większy niż rynkowy odsetek osób otrzymujących dofinansowanie do edukacji (32 proc.)" - czytamy w raporcie.

Płace w poszczególnych branżach

- Na bardzo dobry rok zarówno dla kancelarii, jak i prawników in-house wpłynęła m.in. sytuacja gospodarcza – zmiany w prawie podatkowym i prawie pracy. Aby spełnić oczekiwania klientów, firmy prawnicze przesuwały całe zespoły do obsługi zagadnień powstałych bezpośrednio lub pośrednio na skutek pandemii. Zyskało na znaczeniu doradztwo w zakresie zmian prawnych związanych z tarczą antykryzysową - komentuje, cytowana w raporcie, Agnieszka Tymoszyk, Senior Client Manager, Antal HR & Legal.

Na fali wzrostowej utrzymuje się również SSC/BPO (Shared Services Centers i Business process outsourcing - red.) - czytamy w raporcie. "Co prawda dynamika wzrostu wynagrodzeń w centrach usług wspólnych spada - jeszcze dwa lata temu wzrost wynosiła 13 proc., rok temu już tylko 4 proc.. Ostatni rok przyniósł wzrost o 7 proc. dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 8 085 zł brutto. Branża wciąż przoduje też w ofercie benefitów" - wytłumaczono.

Jak napisano w publikacji, najwyższy spadek płac wśród badanych grup odnotowują przedstawiciele finansów i księgowości (13 proc.).

"Tak samo wygląda sytuacja wyższej kadry zarządzającej – top menedżerowie odnotowali spadek wynagrodzeń o 13 proc. – średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło w tej grupie 21 966 zł brutto. Na spadek pensji wpłynęły przede wszystkim niższe realizowane i zakładane wyniki firm, które bezpośrednio przekładają się na wysokość premii i prowizji kadry zarządzającej" - podaje Antal.

- Pandemia dotknęła w największym stopniu grupę stanowisk najwyższych oraz grupę początkujących specjalistów. W przypadku tej ostatniej od kilku lat obserwowaliśmy duży wzrost, natomiast w drugim kwartale nastąpił spadek o 25 proc. Menedżerowie wyższego szczebla zaś, widząc trudności rynkowe firm, znając świetnie rachunek zysków i strat, sami świadomie obniżali swoje oczekiwania – mówi Michał Borkowski, Sector Manager, Antal Finance & Accountancy.

Więcej specjalistów może pracować zdalnie

Nie zaskakuje fakt, że rok pandemii przyniósł zdecydowany wzrost możliwości pracy zdalnej (o 20 punktów procentowych).

"Nieznacznie zwiększyły się również możliwości elastycznego czasu pracy oraz dni dodatkowego płatnego urlopu (wzrost o 3 punkty procentowe). Najwięcej respondentów straciło dostęp do karty fitness (spadek o 5 punktów procentowych), a także samochód służbowy oraz dofinansowanie do posiłków czy wakacji (spadek o 4 punkty procentowe). Ograniczenia dotyczą więc obszarów lub usług dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią lub wynikają z rzadszej obecności pracowników w biurach" - czytamy w raporcie.

- Pandemia czy nie – nadal w wiodących obszarach, takich jak IT, SSC/BPO, obserwujemy rynek pracownika. Pracownicy muszą otrzymać niezbędny pakiet świadczeń pozapłacowych, aby oferta danego pracodawcy (w połączeniu z konkurencyjnym wynagrodzeniem) była atrakcyjna i nie skłaniała do zmiany – podkreśla Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager Antal.

Benefity pozapłacowe

O badaniu

Raport Płacowy Antal 2021 został przygotowany na podstawie trzech źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 27 sierpnia - 16 września 2020 r. na próbie 2067 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Drugie to badanie wśród 315 pracodawców przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2020 roku. Trzecie badanie miało miejsce wśród 956 pracowników (specjalistów i menedżerów) przeprowadzone metodą CAWI również w grudniu 2020 r.

Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2020 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości