Przyjaciele Putina podejrzani o pranie brudnych pieniędzy

Pieniądze

kremlin.ruKilka osób z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina mogło czerpać korzyści z nielegalnych transakcji Deutsche Banku w Moskwie

Kilka osób z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina mogło czerpać korzyści z nielegalnych transakcji Deutsche Banku w Moskwie - informuje Bloomberg.

Amerykański Departament Sprawiedliwości prowadzi śledztwo w sprawie transakcji o łącznej wartości ponad 6 mld dol., które mogły posłużyć jako przykrywka do wyprowadzenia pieniędzy z kraju.

Kto zyskał?

Szczególną uwagę Departamentu Sprawiedliwości stanowią tzw. transakcje lustrzane. Przeprowadzane jednocześnie na dwóch różnych rynkach umożliwiają wyprowadzenie pieniędzy bez konieczności informowania regulatorów. Rosyjscy klienci niemieckiego banku mieli kupować akcje w rublach i dokonywać takich samych transakcji w Londynie za dolary.

Mogło dochodzić do prania brudnych pieniędzy i lokowania ich za granicą. W minionych latach przeprowadzono setki takich operacji finansowych, a partnerami Deutsche Bank w tych interesach w Moskwie i Londynie byli często ci sami partnerzy.

Źródła Bloomberga informują, że w kilku przypadkach aktywa na tych kontach mogą należeć do krewnego oraz dwóch przyjaciół Putina, biznesmenów Arkadego oraz Borysa Rotenbergów.

Przedstawiciel Rotenbergów zaprzeczył jednak ich udziałowi w podejrzanych transakcjach. Komentarza tej sprawie odmówił natomiast rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow.

Seria śledztw

Deutsche Bank AG prowadzi własne wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, czy pracownicy oddziału w Rosji brali udział w praniu brudnych pieniędzy dla swoich klientów. Ponadto niemiecki bank ogłosił na początku tego roku, że będzie ograniczał swoją działalność w Rosji.

W wyjaśnianiu afery bierze udział także Departament Sprawiedliwości USA, brytyjski nadzór finansowy, kontrolerzy bankowi z Nowego Jorku oraz instytucje nadzoru finansowego z Rosji i Niemiec.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru