Pieniądze

Rosną aktywa rezerwowe Polski. Na koniec września wyniosły 90,4 mld euro

Pieniądze

sxc.huNa koniec września 2015 roku, aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wyniosły 90,4 mld euro

Na koniec września 2015 roku, aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wyniosły 90,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary 101,5 mld - wynika z danych opublikowanych w środę przez NBP.

Poziom rezerw wyrażony w euro był o 2,3 mld euro niż na koniec sierpnia i wynosił 90,4 mld euro. Stan rezerw wyrażony w dolarach, który wyniósł 101,5 mld dol., był o 2,7 mld USD wyższy niż miesiąc wcześniej.

Inwestycje

Do jednych z głównych zadań Narodowego Banku Polski należy zarządzanie rezerwami dewizowymi, przez dbanie o o maksymalizowanie ich zyskowności. Priorytetem pozostaje jednak przy tym ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Jak czytamy na stronie polskiego banku centralnego, NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu