Rząd wyciska miliardy z VAT. Korzystny trend utrzymuje się kolejny miesiąc

Pieniądze

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/3

Wpływy z VAT po pięciu miesiącach 2017 roku są o 1/3 większe niż po pięciu miesiącach 2016 roku i wyniosły 68,5 miliardów złotych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na nieoficjalne informacje.

W samym maju wpływy z VAT wyniosły 11,65 miliardów złotych, o 13 procent więcej niż w maju 2016 roku - czytamy w "DGP".

Dzięki temu resort finansów wykonał już prawie 48 procent tegorocznego planu, który zakłada, że do kasy państwa wpłynie 143,5 miliardów złotych z VAT.

Dochody z podatku VAT w majuMinisterstwo Finansów

Uszczelnianie luki

Przypomnijmy, że w kwietniu dochody z tej daniny wzrosły aż o 33,8 procent rok do roku, czyli ok. 14,4 miliardów złotych. Oznacza to, że do budżetu państwa trafiło o jedną trzecią środków więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Cztery pierwsze miesiące roku przyniosły w sumie 56,8 mld zł z podatku od towarów i usług - o jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

W pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost dochodów z VAT był jeszcze wyraźniejszy i wyniósł 40 procent rok do roku. Do końca marca 2017 roku dochody z podatku od towaru i usług przyniosły do budżetu blisko 42,4 miliardów złotych, tymczasem w tym samym okresie 12 miesięcy temu było to 30,2 miliardów złotych.

Dochody z podatku od towarów i usług w pierwszych kwartałachtvn24

Uszczelnienie systemu podatkowego było jedną z głównych gospodarczych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie z tego źródła mają pochodzić pieniądze na realizację innych kosztownych obietnic, takich jak program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego.

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, dzięki uszczelnieniu systemu, do tegorocznego budżetu może wpłynąć od 15 do nawet 20 miliardów złotych. Ale wyższe wpływy z VAT to efekt nie tylko uszczelniania systemu, o czym już pisaliśmy.

Autor: tol / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock