Setki tysięcy osób mogą przejść na emeryturę. ZUS liczy, że nie wszyscy złożą wniosek

Pieniądze

ShutterstockPrezydent Andrzej Duda w grudniu 2016 r. podpisał ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że po wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wnioski o przejście na emeryturę może złożyć około 300 tys. osób.

- Po pierwszym października wnioski o przejście na emeryturę może złożyć około 300 tys. osób - informowała prezes ZUS Gertruda Uścińska na spotkaniu podsumowującym rok swojej prezesury w zakładzie.

Przejście na emeryturę

- Statystycznie około 83 proc. osób, które nabywają uprawnienia przechodzi na emeryturę. Dlatego spodziewamy się, że około 300 tys. wniosków może zostać złożone w ostatnich miesiącach roku tj. po wejściu w życie ustawy - powiedziała Uścińska na wtorkowym spotkaniu.

Prezydent Andrzej Duda w grudniu 2016 r. podpisał ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Zgodnie z ustawą wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r.

Minister Rafalska o emeryturach:

Minister Rafalska o emeryturachTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock