Bez wychodzenia z domu, za pomocą banku. Tak złożysz wniosek o 500 zł na dziecko

Pieniądze

ShutterstockWniosek o 500 zł na dziecko złożysz za pomocą banku

Związek Banków Polskich jako jedyny podmiot prywatny został wybrany do uczestnictwa w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do programu Rodzina 500 plus - poinformował wiceprezes ZBP. Składanie wniosków będzie możliwe od 1 kwietnia 2016 r. droga internetową za pośrednictwem banków.

- Zostaliśmy wybrani jako (...) jedyny podmiot prywatny, który będzie uczestniczył w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do Programu 500 plus - powiedział na konferencji prasowej we wtorek wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.

Duże ułatwienie

Wiceprezes ZBP przekonywał, źe ułatwi to klientom złożenie wniosku, którzy dzięki temu nie będą musieli osobiście stawiać się w urzędzie. Banki przyjmą kilka alternatywnych rozwiązań tego procesu. Jednym z nich będzie uwierzytelnianie tożsamości beneficjenta przez logowanie się do banku, następnie osoba ta będzie przekierowywana na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Tam będzie mogła utworzyć konto i złożyć wniosek o dofinansowanie. Groszek podkreślił, że wszystkie duże banki będą brały udział w tym przedsięwzięciu. Wiceprezes ZBP zapowiedział, że w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski. Groszek zaznaczył, że wysyłanie wniosków dotyczących programu 500 plus nie będzie zobowiązywało do korzystania z innych usług elektronicznych danego banku. - Jeśli się tak zdarzy, to będzie oznaczało tylko, że klienci akceptują przyjazność tego rozwiązania - podsumował. Opcja składania wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej będzie dostępna od momentu wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, tj. od 1 kwietnia 2016 r. Jest to pierwszy etap wykorzystania prywatnych mechanizmów identyfikacji elektronicznej w sektorze publicznym.

Co w programie?

Program Rodzina 500 plus to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE 500 PLUS

Jak otrzymać świadczenie 500 plus?

Jak otrzymać świadczenie 500 plus?

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock