Nowy system, urzędomaty, armia urzędników. Trwa wielkie odliczanie do startu 500 plus

Pieniądze

TVN24 BiSWielkie odliczanie do startu programu 500 plus

Do startu programu Rodzina 500 plus pozostały tylko godziny. To już ostatni dzwonek, by urzędnicy przygotowali się na przyjęcie fali wniosków od rodziców. Sprawdzamy, jak wyglądają ostatnie chwile przed godziną zero. Materiał programu "Świat o czwartej".

"To nie jest tak skomplikowane". "Proste do wypełnienia, proste do złożenia". "Nie ma problemu" - mieszkańcy Szczecina nie mają wątpliwości, że poradzą sobie z wnioskiem Rodzina 500 plus.

Służą pomocą

A nawet jak nie, to wnioskujący o 500 zł na dziecko mogą liczyć na pomoc gminnych pracowników. - Będzie nas widać, będziemy stać w kolejkach i pomagać w wypełnieniu wniosków - zapewnia urzędniczka z Gdańska.

- Mamy osobny korpus 80 dedykowanych pracowników tylko i wyłącznie do realizacji tego zadania. Poza tym uruchomiliśmy i przeszkoliliśmy wszystkich pozostałych pracowników w ośrodkach pomocy społecznej - mówi Jacek Sutryk z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Wnioski można pobierać nie tylko w urzędach. - Rozwieźliśmy je do 271 punktów - przedszkoli, żłobków, szkół podstawowych. Wszędzie tam, gdzie rodzice zaprowadzają dzieci. Kilka tysięcy wniosków zawieźliśmy do największych łódzkich firm - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

Katowice zaproponowały mieszkańcom wiele różnych form, w ramach których można składać wnioski. - Jedną z nich są specjalne urzędomaty. W całym mieście stanie ich pięć - wyjaśnia Maciej Stachura, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

W Warszawie również wszystko jest zapięte na ostatni guzik. - Mamy już przygotowane oznaczenia stanowisk. Zmieniony jest system numerkowy tak, żeby można było pobrać odpowiedni numerek do obsługi wniosków z programu. Na terenie dzielnicy jest blisko 60 miejsc, gdzie rodzice mogą składać wnioski - tłumaczy Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola.

WYPEŁNIJ Z NAMI WNIOSEK

Co w programie?

Program Rodzina 500 plus, który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rusza 1 kwietnia. Zgodnie z nim rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko. Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus będą wypłacać gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Raporty: