Pieniądze

Fiskus po stronie podatników. Komorowski: to sukces referendum

Pieniądze

Fiskus po stronie podatników. Komorowski: to sukces referendum
tvn24Fiskus po stronie podatników. Komorowski: to sukces referendum

Wprowadzenie do ustawy zasady in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika, to już pierwszy sukces referendum - ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski.

6 września - zgodnie z inicjatywą prezydenta - Polacy odpowiedzą w referendum na trzy pytania, jedno z nich dotyczy tego, czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

"Liczę na podobny sukces"

10 lipca Sejm uchwalił nowelę Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników. - Doczekaliśmy się częściowej odpowiedzi już w tej chwili i bardzo się z tego cieszę - powiedział Komorowski na piątkowym briefingu. - Wprowadzenie do ustawy zasady in dubio pro tributario - czyli rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika, a nie urzędnika, o co zabiegam o długiego bardzo czasu, co uczyniłem pytaniem w referendum - traktuję (...) jako pierwszy sukces referendum. Po prostu jest to pierwszy sukces referendum - ocenił Komorowski. Jak dodał, liczy na to, że "w procesie legislacyjnym ten sukces zostanie utrwalony" i że jeszcze będzie miał okazję on albo jego następca - Andrzej Duda, podpisać ustawę zawierają wspomnianą zasadę. Uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej powstała z połączenia projektów zgłoszonych przez Komorowskiego oraz Senat. - Zostały jeszcze dwa pytania w referendum, też liczę na podobny sukces - dodał Komorowski.

Wrześniowe referendum

6 września, w referendum ogólnokrajowym Polacy odpowiedzą na trzy pytania: poza pytaniem o kwestie podatkowe, także na pytania o to, czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu" i czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa". Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości