Historyczny dzień dla handlowego giganta. Rośnie majątek najbogatszego człowieka na świecie

Pieniądze


Amazon stał się drugą po Apple amerykańską spółką, której wartość na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Dzięki temu Jeff Bezos umocnił się na prowadzeniu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie.

Podczas wtorkowej sesji na amerykańskiej giełdzie wartość akcji internetowego giganta wzrosła o ponad 2 procent do 2050,50 dolarów, dzięki czemu kapitalizacja spółki przejściowo przekroczyła 1 bilion dolarów.

To druga w historii spółka, po Apple, której wartość osiągnęła ten pułap.

Ostatecznie Amazon zakończył wtorkowe notowania ze wzrostem 1,33 procent. Jedną akcję wyceniano na 2039,51 dolarów.

Dzięki tak udanej sesji szef i założyciel Amazona Jeff Bezos umocnił się na prowadzeniu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Według Bloomberg Billionaires Index, wartość jego majątku wzrosła tylko we wtorek o 2 miliardy dolarów. Obecnie jego cały majątek jest wyceniany na 168 miliardów dolarów.

Tymczasem będący na drugim miejscu Bill Gates może pochwalić się majątkiem mniejszym o 70 miliardów dolarów.

O spółce

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 roku, należy do pionierów w sprzedaży przez internet.

Oddziały Amazon działają między innymi w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. W Polsce spółka działa od 2014 roku. W tym czasie firma stworzyła w kraju ponad 14 tysięcy stałych miejsc pracy w pięciu Centrach Logistyki E-Commerce: w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu, gdzie zlokalizowane są dwa obiekty firmy.

Jak podał "The New York Times", Amazon zatrudnia łącznie na całym świecie 550 tysięcy osób i generuje przychody na poziomie 178 miliardów dolarów rocznie.

Autor: mb//dap / Źródło: The New York Times, tvn24bis.pl