Na jednego bitcoina trzeba pracować 11 miesięcy. Spektakularny wzrost wartości

Pieniądze

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedziećtvn24bis
wideo 2/4

Kolejny dzień, kolejny rekord bitcoina. Wartość wirtualnej waluty przekroczyła poziom 15 tysięcy dolarów, czyli około 53,5 tysiąca złotych. Oznacza to wzrost o ponad 1860 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Analitycy ostrzegają jednak przed możliwym gwałtownym załamaniem kursu.

CNN zauważa, że bitcoin, notując rekordowe poziomy, przyciąga coraz większą uwagę największych inwestorów.

Wahania kursu

Bitcoin rozpoczął rok 2017 od wartości tysiąca dolarów. Aby przekroczyć próg 2 tys. dolarów, potrzebował 1269 dni.

Kurs zaczął rosnąć dopiero w kwietniu, co analitycy wiązali z zastosowaniem kryptowaluty do obstawiania spadku chińskiego juana. Od sierpnia wzrost zyskał na tempie ze względu na zapowiedzi amerykańskiej giełdy CBOE, która zaczęła rozważać wprowadzenie opcji futures dla bitcoina. W tym tygodniu giełda z siedzibą w Chicago zapowiedziała, że rozpocznie sprzedaż opcji kryptowaluty od południa 11 grudnia czasu polskiego. Po ogłoszonej na początku września decyzji władz chińskich o zakazie obrotu bitcoinami doszło do załamania kursu kryptowaluty z 5 tys. poniżej 3,5 tys. dolarów, jednak w ciągu miesiąca ponownie on wzrósł. Kolejne duże wahania kursu wystąpiły tuż po przekroczeniu progu 7 tys. dolarów na początku listopada, co wiązało się ze spadkiem poniżej 6 tys.

W ciągu tygodnia bitcoin wrócił jednak na poprzedni kurs, a tempo wzrostu jeszcze wzrosło, na co przełożyły się zapowiedzi wprowadzenia opcji dla bitcoina na kolejnych giełdach. Dotychczas taki zamiar wyraziły CBE (od 18 grudnia), Nasdaq (od drugiego kwartału 2018 r.) i Tokyo Financial Exchange. Ostatnie załamanie miało miejsce po chwilowym przekroczeniu progu 11 tys. dolarów za jednego bitcoina 29 listopada. Po tym, jak wielu inwestorów wyprzedało zawartość swoich "portfeli", kurs kryptowaluty spadł o 2 tys. dolarów, przez co grudzień rozpoczął się z notowaniami bitcoina na poziomie poniżej 10 tys. dolarów.

Od tego czasu waluta notuje nieprzerwany wzrost w oczekiwaniu na wprowadzenie opcji na amerykańskich giełdach. W czwartek o poranku trzeba było za nią zapłacić ponad 14,5 tysiąca dolarów. Około godziny 12:00 wartość bitcoina przekroczyła jednak już 15 tysięcy dolarów, czyli około 53,5 tysiąca złotych. To równowartość ponad 11 przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce, w październiku wynosiło ono 4574,35 zł.

Notowania kursu bitcoina w czwartekstooq.pl

Ekonomiści ostrzegają

Ekonomiści tacy jak Stephen Roach z Uniwersytetu Yale przestrzegają, że bitcoin nosi wszystkie znamiona "niebezpiecznej bańki spekulacyjnej". Podobne ostrzeżenie wystosował do inwestorów szef Narodowego Banku Francji Villeroy de Galhau, a także japońscy eksperci giełdowi.

Zgodnie podkreślają oni, że cena kryptowaluty "nie koresponduje z jej realną wartością" i jest objęta "bardzo wysokim ryzykiem spekulacji". Noblista w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz wyraził pogląd, że bitcoin powinien zostać zdelegalizowany. Oparta na technologii łańcucha bloków (blockchain) kryptowaluta bitcoin zyskała popularność dzięki możliwości przeprowadzania relatywnie tanich, anonimowych transakcji z jej użyciem. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Obok najbardziej znanego bitcoina funkcjonują inne wirtualne waluty, takie jak ethereum czy bitcoin cash (efekt rozwidlenia w rozwoju samego bitcoina).

O walucie

Bitcoin to kryptowaluta, która zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych dzięki możliwości przeprowadzania relatywnie tanich transakcji z jej użyciem. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem.

Autor: mb / Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock