Polska ma niskie stawki podatkowe. "Globalne korporacje nie będą uciekały do rajów"

Pieniądze

ShutterstockWalka o uszczelnienie systemu podatkowego powinna mieć zasięg globalny

- Aby regulacje służące uszczelnianiu systemu podatkowego były skuteczne, powinny mieć zasięg globalny - mówi ekspertka Foundation for European Progressive Studies Elva Bova, komentując planowane w UE zmiany w tym zakresie.

Jej zdaniem Polska ze swoimi niskimi stawkami podatkowymi nie musi się obawiać, że międzynarodowe korporacje będą szukały poza naszym krajem rajów podatkowych. - Główną zasadą powinno być, że opodatkowanie ma miejsce w kraju, w którym uzyskujemy przychody - powiedziała PAP Elva Bova, ekspert z brukselskiego think tanku Foundation for European Progressive Studies (FEPS). Komisja Europejska pod koniec stycznia przedstawiła pakiet propozycji, które mają pomóc państwom UE w walce z unikaniem opodatkowania. Chodzi o regulacje mające blokować najczęściej stosowane wybiegi przez firmy starające się płacić niższe podatki. W piątek pierwszą dyskusję na ten temat przeprowadzą unijni ministrowie finansów. - Niezaprzeczalnym faktem jest, że niestety jest dużo przypadków unikania płacenia podatków i staramy się z tym walczyć. Środkiem do zwalczania tego procederu może być zmuszenie firm do płacenia podatków w kraju, w którym działają i uzyskują swoje przychody - podkreśliła Bova.

Luki podatkowe

Ekspertka zwróciła również uwagę na istnienie szeregu luk podatkowych, które stwarzają możliwości unikania płacenia podatków na poziomie międzynarodowym. - Zawsze istnieje czynnik umożliwiający rejestrację firmy w innym kraju, w którym identyfikacja fiskalna stanowi ogromne wyzwanie - zaznaczyła. Jej zdaniem kraje unijne mogą osiągnąć pozytywne rezultaty w uszczelnianiu systemu podatkowego tylko wtedy, gdy będą współpracować razem z innymi na poziomie międzynarodowym. - Aby rozwiązania były skuteczne i zakończyły się sukcesem, wszelkie działania należy zastosować na poziomie globalnym, ponieważ mówimy o wielkich korporacjach. Jeśli ich nie zatrzymamy w Europie, swoją działalność będą prowadziły gdzie indziej - zaznaczyła Bova. Analityczka FEPS jest zdania, że polski system podatkowy w dużej mierze sprzyja w utrzymaniu i prowadzeniu biznesu w naszym kraju. - Taki kraj jak Polska posiada relatywnie niski podatek CIT, który wynosi 19 proc., co stanowi atrakcyjny rynek dla inwestorów. W tym momencie nie należy obawiać się, że firmy odejdą i zaczną korzystać z innych reżimów podatkowych, ponieważ stawki (w Polsce) są dla nich korzystne - oceniła. Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poprzez mechanizm unikania opodatkowania, kraje członkowskie UE tracą na poziomie globalnym 10 proc. wpływów podatkowych odprowadzanych do systemu finansowego. - Czy możemy tego uniknąć? Jestem pewna, że tak. Przy odpowiedniej polityce i niezbędnych działania jest to realne - podsumowała Elva Bova.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock