TVN24 Biznes | Pieniądze

Poprawki do wakacji kredytowych. Jest stanowisko komisji sejmowej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister finansów Piotr Patkowski o tym, kto może skorzystać z wakacji kredytowych
Wiceminister finansów Piotr Patkowski o tym, kto może skorzystać z wakacji kredytowychTVN24
wideo 2/7
TVN24Wiceminister finansów Piotr Patkowski o tym, kto może skorzystać z wakacji kredytowych

Sejmowa komisja finansów publicznych rekomenduje przyjęcie większości poprawek Senatu do ustawy o pomocy kredytobiorcom. Przepisy przewidują wprowadzenie tak zwanych wakacji kredytowych. Jedna z poprawek, którą poparła komisja, uściśla, że prawo do wakacji kredytowych dotyczy wszystkich umów o kredyt hipoteczny w PLN, także tych zawartych przed 2017 rokiem.

W środę sejmowa komisja finansów publicznych zajmowała się 43 senackimi poprawkami do rządowej ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Członkowie rekomendowali przyjęcie większości poprawek.

Posłem sprawozdawcą będzie Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z harmonogramu obrad, głosowanie w Sejmie odbędzie się w czwartek wieczorem.

Wakacje kredytowe - poprawki

Przepisy przewidują wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) mają móc skorzystać z tego rozwiązania przez dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez miesiąc w każdym kwartale 2023 roku.

Takie rozwiązanie ma być dostępne od 1 sierpnia br.

Czytaj także: Wakacje kredytowe coraz bliżej. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Przesłanką do skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych ma być jeden złotowy kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy. Zgodnie z poprawką przyjętą w Senacie ustawowe wakacje kredytowe mają być dostępne nie tylko dla kredytów hipotecznych zawartych w celu nabycia nieruchomości, ale również udzielonych na utrzymanie prawa związanego z nieruchomością mieszkalną, a także na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

"Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych" - czytamy w poprawce. Posłowie z komisji finansów publicznych rekomendują przyjęcie tej poprawki.

Dodatkowo, wobec pojawiających się wątpliwości, Senat uściślił, że prawo do wakacji kredytowych dotyczy wszystkich umów o kredyt hipoteczny w PLN, także tych zawartych przed 2017 rokiem. Członkowie komisji sejmowej również rekomendują przyjęcie tej poprawki.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas posiedzenia komisji był pytany, czy do wakacji kredytowych kwalifikuje się kredytobiorca, który ma dwa mieszkania, z których jedno wynajmuje albo stoi puste, a mieszka w nieruchomości, na którą zaciągnął kredyt.

- Tak, jest objęty, pod warunkiem że ten kredyt, który zawiesza, jest zaciągnięty na mieszkanie, które spełnia własny cel mieszkaniowy, czyli w nim mieszka. Wtedy jest objęty tą pomocą. Nie jest objęty, gdy te wakacje mają objąć mieszkanie, w którym nie mieszka, na przykład je wynajmuje. Dotyczy tylko mieszkania, które spełnia obecnie cel mieszkaniowy - tłumaczył Patkowski.

- Nie można skorzystać z wakacji kredytowych na mieszkanie, które kupiliśmy w celach inwestycyjnych i je wynajmujemy. Mogę skorzystać wyłącznie wtedy, gdy to mieszkanie spełnia mój cel mieszkaniowy - podkreślił wiceszef MF.

Większość pozostałych poprawek, które również zarekomendowano pozytywnie, miała charakter redakcyjno-legislacyjny.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstok

Pozostałe wiadomości