Polacy zadłużają się na potęgę. Szykuje się najwyższy wynik od sześciu lat

[object Object]
Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/5

W drugim kwartale 2017 roku banki udzieliły prawie 50 tysięcy nowych kredytów mieszkaniowych na kwotę 11,69 mld złotych - wynika z raportu przedstawionego na środowej konferencji Związku Banków Polskich. To wzrost wartości kredytów mieszkaniowych o 6 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Na koniec drugiego kwartału liczba wszystkich umów kredytowych wzrosła do 2,1 mln sztuk (wzrost o 1,1 proc. w ujęciu kwartalnym) - wynika z raportu Amron-Sarfin. Wartość nowych kredytów mieszkaniowych, jak wskazano, była wyższa niż w pierwszym kwartale, choć ich liczba była nieco niższa. Przyrost netto kredytów wyniósł blisko 23 tysiące sztuk, a całkowite zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększyło się o 932 mln zł, osiągając 391 mld 46 mln zł - wynika z dokumentu.

Wpływ stóp procentowych

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich (ZBP) powiedział, że dane te mogą oznaczać, iż w całym roku 2017 udzielonych będzie około 200 tysięcy kredytów na łączną kwotę 40 mld złotych, co będzie najwyższym wynikiem od 6 lat. - W całej ośmioletniej historii raportów Amron-Sarfin, po raz pierwszy w połowie roku zdecydowaliśmy się zmienić prognozę, jeśli chodzi o koniec roku przyszłego - dodał Furga. W jego opinii utrzymanie dużej akcji kredytowej, mimo wyczerpywania się środków programu Mieszkanie dla Młodych, wynika między innymi z niskich cen kredytów, związanych z niskimi stopami procentowymi.

Średnia wartość kredytu

Z raportu wynika także, że najwięcej kredytów mieszkaniowych - 62,7 proc. - zostało udzielonych na 25-35 lat. Kredyty złotówkowe stanowią 98,8 proc. wartości nowo udzielonych kredytów. Ponad 73 procent to zobowiązania do wysokości 300 tysięcy złotych. W drugim kwartale średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła 233 tysięcy złotych i była wyższa o 7 procent (nominalnie o 15 tysięcy złotych) w stosunku do poprzedniego okresu - dodaje raport.

Wzrost odnotowano także wśród kredytów ze wskaźnikiem LtV (stosunek wartości zobowiązania do wartości nieruchomości) powyżej 80 proc. Stanowią one 50 proc. całego portfela. Wzrósł także - informuje raport - udział Warszawy w strukturze wszystkich udzielonych kredytów (w drugim kwartale wyniósł 42,83 proc.). W raporcie znalazła się też analiza czynszów za wynajem mieszkań. Z danych tych wynika, że czynsze najmu w kilku dużych miastach wzrosły - najwięcej we Wrocławiu (o 8,2 proc.), w Gdańsku (6,4 proc.), w Łodzi (4,3 proc.); natomiast spadły np. w Poznaniu - o 0,2 proc.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości