Znane hipermarkety zmieniają barwy. Nowa sieć zastąpi popularne marki

Pieniądze

Wikimedia (CC BY-SA 4.0) | Jj7686Do Polski wchodzi nowa marka sklepów - Bi1

Do Polski wchodzi nowa marka sklepów - Bi1. Przejmie osiem byłych hipermarketów Real oraz dwa Auchan. Pierwsze sklepy mają zacząć działalność na początku września. Do takich ruchów Francuzów zmusił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe sklepy będą należeć do Schiever Polska, francuskiej spółki, która począwszy od 1999 roku blisko współpracuje z Auchan. We Francji należy do niej 10 hipermarketów Auchan.

Jak poinformowała tvn24bis.pl rzecznik Auchan Polska Dorota Patejko, umowa wstępna z Grupą Schiever została podpisana pod koniec lipca. - Ostateczna transakcja powinna mieć miejsce na początku września - dodała.

Oddział Schiever Polska mieści się w Poznaniu, a na jego czele stoi Antoine Leveilley.

Skąd zmiana?

W 2014 roku Auchan i Metro sfinalizowały wartą 1,1 mld euro transakcję włączenia 57 hipermarketów Real do sieci Auchan.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydając warunkową zgodę na przejęcie, zastrzegł jednak, że "zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real na rzecz innej spółki". Chodziło o sklepy w Białymstoku, Bielsku Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu i Sosnowcu.

Plany Francuzów zostały mocno skomplikowane, przede wszystkim przez zmniejszenie skali transakcji. Auchan znalazł jednak rozwiązanie tej sytuacji i postanowił sprzedać osiem sklepów spółce, z którą pozostaje w bliskiej współpracy, czyli Schiever Polska. Na to jednak ponownie zgodę musiał wydać UOKiK, który mimo pierwszych wątpliwości o naruszenie konkurencyjności, w marcu br. wydał pozytywną decyzję.

Dodatkowo, w ramach koncentracji Auchan pozbył się na rzecz Schiever Polska dwóch hipermarketów zlokalizowanych w Legnicy i Wałbrzychu, które do tej pory były wspólnie kontrolowane przez Auchan Polska i Schiever Polska.

Dlatego, teraz Schiever zmienia logo w 10 placówkach. Przestaną zatem istnieć dwa Auchany i osiem Reali.

Autor: mb//gry / Źródło: Money.pl, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 4.0) | Jj7686