Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej

[object Object]
Cieżka przyszłość samochodów z silnikami spalinowymiTVN24 BiS
wideo 2/6

Zyski Volkswagena za trzeci kwartał wzrosły o 15 procent mimo kosztów, jakie firma ponosi w związku z aferą dieslową. Koncern zawdzięcza sukces przewyższający przewidywania analityków między innymi prowadzonym od roku cięciom kosztów w segmencie samochodów osobowych.

Kwartalne zyski Volkswagena przed naliczeniem odsetek i podatków oraz zdarzeń jednorazowych wzrosły o 4,31 mld euro w porównaniu z 4,17 mld euro prognozowanymi przez analityków - podała w piątek agencja Reutera.

Ze względu na dobre wyniki finansowe notowania firmy osiągnęły najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Koszty afery spalinowej

Koncern odnotował zyski pomimo sięgających 25,1 mld euro (w tym 2,6 mld w trzecim kwartale 2017) wydatków związanych z trwającym od dwóch lat skandalem związanym z fałszowaniem testów emisji szkodliwych substancji przez samochody napędzane silnikiem Diesla. Poza masowymi zwolnieniami i cięciami kosztów do wysokich wyników przyczynił się wzrost o 7,3 proc. sprzedaży pojazdów marki VW w Chinach, USA i Ameryce Południowej, a także dobre wyniki Skody i coraz ściślej współpracujących zakładów produkujących samochody ciężarowe MAN i Scania. Rentowność Audi utrzymuje się na stałym poziomie, a w wypadku Porsche spadła z 19,3 proc. do 17,2 proc. w związku ze spadającym popytem na SUV-a Cayenne oraz inwestycjami w rozwój pojazdów z napędami elektrycznymi, m.in. samochód sportowy Mission E. Komisja Europejska kontynuuje dochodzenie wstępne dotyczące domniemanego istnienia kartelu, w którego skład wchodzić miały Volkswagen oraz jego spółki córki: Audi i Porsche, a także firmy BMW i Daimler. Koncern VW boryka się także z licznymi procesami wytoczonymi w związku z aferą dieslową przez inwestorów, klientów i organy nadzorcze.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości