Awaria kart Visa usunięta. Problemy z płatnościami dotyczyły klientów z całej Europy

Pieniądze


Visa rozwiązała problem techniczny, który dotknął niektórych konsumentów w Europie - poinformowała na Twitterze Visa Polska. Jak dodano, można już płacić kartami oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.

W piątek firma płatnicza Visa wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że zarejestrowała zakłócenia w świadczeniu usług, uniemożliwiające przetwarzane niektórych transakcji na terenie Europy. Chodziło o płatności kartą.

"Doświadczamy w tym momencie zakłóceń, które uniemożliwiają przetworzenie transakcji za pośrednictwem Visa w Europie" - głosił komunikat firmy opublikowany na Twitterze w piątkowe popołudnie.

"Badamy sprawę i pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tej sytuacji" - poinformowała Visa.

Nie podano, jaki dokładnie jest zasięg zakłóceń. Na odrzucenia transakcji w sklepach i na stacjach benzynowych skarżyli się użytkownicy z całej Europy.

Banki ostrzegały klientów

Kilka działających w Polsce banków zareagowało na sytuację i ostrzegło swoich klientów w piątek wieczorem przed możliwymi kłopotami z płatnościami kartą.

"W związku z trwającą awarią VISA, płatności wszystkimi kartami tej organizacji mogą być utrudnione. Polecamy korzystanie z kart innych organizacji płatniczych lub z BLIKa. Przepraszamy za utrudnienia!" - napisał w mBank na Facebooku.

"W wyniku awarii systemu VISA możecie mieć problem, żeby płacić kartami. Awaria jest niezależna od naszych systemów bankowych" - informował z kolei ING Bank Śląski. W kolejnym wpisie dodano, że, pomimo awarii, może wypłacać pieniądze z bankomatów.

Swoich klientów o awarii poinformował również Bank Zachodni WBK. "Bank Zachodni WBK został poinformowany o awarii systemu kart płatniczych Visa w Europie. Skutkuje to problemami z autoryzacją części transakcji kartami tej organizacji realizowanymi przez klientów banków w Polsce" - wyjaśniono.

O problemie donosili także sprzedawcy w Wielkiej Brytanii. Firma Marks & Spencer cytowana przez brytyjskiego "Guardiana" poinformowała, że żaden z jej sklepów w piątek nie mógł "zaakceptować płatności dokonywanych kartą Visa". - Jesteśmy świadomi, że Visa doświadcza obecnie problemów. Robimy, co w naszej mocy, aby pomóc naszym klientom i przepraszamy za wszelkie niedogodności - powiedział z kolei rzecznik brytyjskiej sieci hipermarketów Sainsbury’s, cytowany przez "Guardiana".

Koniec problemów

W sobotę rano Visa poinformowała, że problemy zostały rozwiązane. "Visa rozwiązała problem techniczny, który dotknął niektórych konsumentów w Europie. Mogą oni już dokonywać swoimi kartami Visa płatności oraz wypłat gotówki z bankomatów. Przepraszamy naszych partnerów oraz konsumentów, którzy doświadczyli problemów" - czytamy w komunikacie Visa Polska opublikowanym na Twitterze.

"Karty VISA działają już poprawnie. Wspólnie z VISA pracujemy nad tym, by jak najszybciej anulować niezrealizowane transakcje. Przepraszamy za utrudnienia" - potwierdzili na Facebooku także przedstawiciele mBanku.

Podobny komunikat znalazł się na profilu ING Banku Śląskiego. "Obecnie można już normalnie płacić kartami. Awaria była niezależna od naszego banku. Wszelkie nienależne obciążenia kont wynikające z niezrealizowanych transakcji zostały lub zostaną usunięte automatycznie" - zapewniono.

Kilka banków poinformowało swoich klientów na Twitterze o pojawieniu się problemów z przetwarzaniem płatności Visa. (http://www.tvn24.pl)

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter