Rząd szykuje rewolucję w płatnościach kartami

Pieniądze

ShutterstockSzykuje się rewolucja w płatnościach

Kilka różnych metod płatności na jednej karcie, rozwój krajowego systemu kart płatniczych i bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy - taką rewolucję w płatnościach szykuje rząd.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, którego pierwsze czytanie odbyło się na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Projekt, którego celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa usług płatniczych i rozwój krajowego systemu kart płatniczych, trafi do podkomisji. Projekt dostosowuje krajowe regulacje do rozporządzenia unijnego w sprawie opłat interchange, zwanego rozporządzeniem MIF.

Jeden nośnik

Koszty prowadzenia działalności przez przedsiębiorców akceptujących płatności elektroniczne powinny się zmniejszyć, a klienci będą mogli korzystać z kilku różnych metod płatności na jednym nośniku.

Jedna karta płatnicza będzie umożliwiała dokonanie płatności w ramach różnych systemów płatniczych, np. Visa, czy Mastercard, czy też w ramach systemu lokalnego.

Jak wskazano w komunikacie rządu po przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa płatności dokonywanych drogą elektroniczną, a także rozwój krajowego systemu kart płatniczych. "Rozporządzenie MIF nie wpłynie na wysokość obowiązujących stawek opłat interchange w Polsce" - podkreśla Centrum Informacyjne Rządu.

Sklepy, przyjmujące płatności, będą mogły ustanowić pierwszeństwo akceptowania marki płatniczej, co może wspierać krajowe, lokalne systemy płatnicze. Obowiązkowe ma być informowanie konsumentów o możliwości dokonywania płatności danym instrumentem płatniczym w punkcie sprzedaży.

Bezpłatny rachunek

Rząd przygotował też projekt zmian dotyczących usług płatniczych, który implementuje dyrektywę UE w sprawie porównywalności opłat.

- Regulacja ta zobowiązuje dostawców usług płatniczych m.in. do wprowadzenia do swojej oferty usługi bezpłatnego rachunku podstawowego, świadczonej dla konsumentów nieposiadających innego rachunku płatniczego - wyjaśnia Wiesław Jańczyk, wiceminister finansów.

Podstawowy rachunek płatniczy może stanowić atrakcyjną ofertę dla osób, które do tej pory nie były klientami banków oraz stanowić zachętę do włączenia finansowego. Nowe regulacje mają wejść w życie po 60 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Organizacje płatnicze działające na terenie Polski będą miały dodatkowy czas na przystosowanie się do nowych przepisów - dwa lub sześć miesięcy w zależności od charakteru prowadzonej działalności.

Płatność karta od 10 zł? Blajer sprawdza czy to legalne:

Płatność karta od 10 zł? Blajer sprawdza czy to legalneTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock