Prezydent podpisał ustawę ws. złotych spadochronów

Pieniądze


Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o wprowadzającą wysoki - 70 proc. - podatek od tzw. "złotych spadochronów" dla menadżerów spółek Skarbu Państwa. 30 listopada to ostatni termin, by zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Nowelizacja trafiła do podpisu prezydenta po tym, jak Senat zatwierdził projekt w trakcie czwartkowego posiedzenia, bez zgłaszania jakichkolwiek poprawek. Ustawę zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezydenta czytamy, że "podstawowym celem ustawy jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. W ocenie projektodawców ustawa powinna wpłynąć na zachowania stron takich kontraktów oraz dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów".

Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

Opodatkowane dwa rodzaje dochodów

Ustawa wprowadza nowe zasady opodatkowania dwóch kategorii dochodów osób fizycznych.

W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji. Wszystkie dochody ponad ten stan będą objęte podatkiem w wysokości 70 proc.

Ustawa wchodzi w życie z 1. stycznia 2016 roku, a dochody osiągnięte od tej daty także zostaną objęte przepisami tejże ustawy.

Odprawa prezesów polskichtvn24

Autor: ag / Źródło: PAP