Pieniądze

Bankowcy odetchnęli, frankowicze czują się zawiedzeni. "Obietnice prezydenta były zupełnie inne"

Pieniądze

Jest nowa propozycja dla frankowiczów

Nie na taką pomoc prezydenta liczyli frankowicze. Zaprezentowany model pomocy zakłada bowiem jedynie rekompensatę z tytułu spreadów i obietnice przewalutowania kredytów, ale to kiedyś. Materiał z programu "Fakty" TVN.

To już trzecia prezentacja prezydenckiego projektu pomocy frankowiczom. Po pierwszym zakładającym tzw. kurs sprawiedliwy i drugim prezentowanym całkiem niedawno, którego podstawą było kilka sprawiedliwych kursów.

Ten ostatni to odpowiedź na prośby, ale nie tych, którzy wzięli kredyty w walutach obcych. - W tej trudnej sytuacji wstrzymać na rok rozwiązania ustawowe, które byłyby przymusowym przewalutowaniem kredytu - zapowiedział na konferencji prasowej Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Obietnica z kampanii

Brexit i sytuacja wokół nie jest najlepsza stąd trzeba czekać. - Po przeprowadzeniu wszystkich pogłębionych analiz stało się jasne, że ustawowe, jednorazowe przewalutowanie kredytów walutowych na złote w takich uwarunkowaniach jest niemożliwe - tłumaczył Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

O tym od dawna mówiła opozycja, bankowcy, ekonomiści i Komisja Nadzoru Finansowego. Ostrzegali, że przewalutowanie może doprowadzić do destabilizacji całego systemu finansowego, ale politycy PiS, kandydat na prezydenta, a później prezydent przekonywali, że da się i trzeba to zrobić.

"Banki za to odpowiadają i to one powinny dzisiaj ponieść pełne koszty", "te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane". To tylko niektóre wypowiedzi Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej.

Frankowicze krytykują

Suchej nitki na najnowszej propozycji ustawy frankowej nie zostawiają frankowicze. - Prezydent faktycznie abdykował ze swojej propozycji - ocenił Maciej Pawlicki ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

O tym jak dzisiaj wygląda wypełnienie spełnienie obietnicy z kampanii, frankowicze, którzy przyznają, że zaufali prezydentowi i na niego głosowali o projekcie ustawy ciepło nie mówią. - Przez ten rok państwo polskie pokazało, że nie chce chronić swoich obywateli i mówi bankierom: strzyżcie brany nadal - powiedział Pawlicki.

Jak dodał Mariusz Zając ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, "obietnice prezydenta składane w trakcie i po kampanii wyborczej, nam osobiście na spotkaniach były zupełnie inne".

Czego świadomość ma także Kancelaria Prezydenta. - Propozycja odbiega od wcześniejszych zapowiedzi, ale przypominam, że jest to pierwszy krok - zwracał uwagę Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta. Drugi może będzie za rok.

O propozycji

Na razie jest ustawa spreadowa. Frankowicze i inni zadłużenia w walutach obcych dostaną zwrot części opłat. Kilka, może kilkanaście tysięcy złotych.

W ustawie założono także wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys zł. Jest to wysokość kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty.

Zakresem prezydenckiej ustawy mają być objęte są umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do 26 sierpnia 2011 roku.

To jednak zdaniem frankowiczów propozycja niewystarczająca. - Myśmy uwierzyli, że Andrzej Duda rozumie powagę sytuacji - powiedział Pawlicki. - To jest ustawa dla banków - wtórował Mariusz Zając ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Banki zadowolone

O nowych propozycjach pochlebnie wypowiadają się za to banki.

- Nowe propozycje dotyczące kredytów walutowych są korzystne i konstruktywne dla gospodarki oraz banków - ocenił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. - Myślę, że jest to ważną informacją dla wszystkich klientów polskich banków. Dla inwestorów w polskich bankach - dodał.

Autor: mb/gry / Źródło: Fakty TVN

Raporty: