Co z pomocą dla frankowiczów? Doradca prezydenta zdradza

Pieniądze

Frankowicze nadal czekają na pomoc

- Banki powinny dobrowolnie zaproponować swoim klientom przewalutowanie klientom hipotecznych denominowanych w walutach obcych - uważa doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Dietl. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów taka oferta kosztowałaby banki 14-18 miliardów złotych.

- Dobrze by było, gdyby banki same rozwiązały ten problem. Powinny zaangażować się w negocjacje z klientami i zaproponować im przewalutowanie. Wtedy prezydent nie byłby zmuszony do przedstawienia swojej propozycji - powiedział Reuterowi doradca Andrzeja Dudy. - Taka oferta kosztowałaby banki 14-18 miliardów złotych. Ze względów logistycznych operacja potrwałaby trzy lata. Problem zostałby rozwiązany - dodał.

Dietl powiedział także, że w propozycji banku powinien być zapis, iż rata nie może wzrosnąć o więcej 10 procent, a w późniejszym terminie o nie więcej niż kolejne 10-15 procent.

Stopy procentowe w Szwajcarii są wyraźnie niższe niż w Polsce, ale Dietl uważa, że Polacy mogliby uniknąć znaczącego wzrostu raty, gdyby czas spłacania kredytu wydłużono o maksymalnie pięć lat.

- Gdyby taka oferta została przez banki klientom złożona, należałoby zrezygnować z pomysłów oddawania kluczy oraz spreadów - powiedział.

Do końca czerwca

Przypomnijmy, że w połowie stycznia prezydent Andrzej Duda zaproponował przewalutowanie kredytów na złote, ale Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) skrytykowała tę propozycję, gdyż zgodnie z jej wyliczeniami w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu kosztowałaby ona banki 66,9 miliardów złotych.

KNF, podobnie jak wcześniej Narodowy Bank Polski ostrzegł, że wprowadzenie projektu może doprowadzić do zachwiania stabilności całego sektora finansowego.

Dlatego teraz prezydencki zespół do spraw wypracowania zmian w propozycji projektu pracuje nad jego nową wersją i powinien być z nią gotowy do końca czerwca. We wtorek w Kancelarii Prezydenta odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. ustawy frankowej.

- Rozwiązania, które zostaną przedstawione, będą wielowątkowe i będą obejmować wszystkie aspekty sprawy. Nie zazdroszczę legislatorom, którzy będą to musieli ubrać w ustawę - powiedział Dietl.

Zobacz materiał o wyliczeniach KNF ws. prezydenckiego projektu ustawy frankowej (15.03.2016):

Nawet ponad 100 mld złotych. KNF policzyła koszt ustawy frankowejTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters

Raporty: