Pomoc dla frankowiczów. Wyliczamy, ile otrzymasz

Pieniądze

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS był Jarosław Sadowski

Kancelaria Prezydenta przedstawiła założenia do ustawy frankowej. Największą korzyścią dla kredytobiorców będzie rekompensata z tytułu tzw. spreadów walutowych. Jaka będzie wysokość zwrotów? Wyliczył to Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Podstawowym założeniem nowych przepisów ma być zwrot spreadów pobieranych w wysokości wyższej niż dopuszczalna. Za taką będzie uznana sytuacja, gdy np. bank naliczając spread ustalał kurs, różniący się więcej niż o 0,5 proc. od kursu kupna/sprzedaży waluty, określanego przez NBP.

Spready będą zwracane od kredytu w wysokości maksymalnie 350 tys. zł na jedną osobę (jeżeli kredyt dotyczy małżeństwa, to kwota ta podwaja się). Mają być zwracane nawet wtedy, gdy umowa kredytu wygasła, została wypowiedziana lub kredyt został spłacony.

Projekt ustawy frankowej ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej", czyli 26 sierpnia 2011 roku.

Dwa warianty

Jakie będą korzyści dla kredytobiorców w wyniku zastosowania takiego mechanizmu? Wyliczył to Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Pod uwagę wzięto kredyt na kwotę 300 tys. zł na 30 lat, zaciągnięty w sierpniu 2008 roku z marżą 1,3 proc.

Przyjęto dwa warianty.

Wariant 1., w którym spready są dość przeciętne. Kurs kupna jest 1,5 proc. niższy od kupna NBP, a sprzedaży wyższy od kursu sprzedaży NBP o 2 proc.

Wariant 2., w którym spready są dość wysokie. Kurs kupna jest o 3 proc. niższy od kupna NBP, a sprzedaży wyższy od kursu sprzedaży NBP o 4 proc.

Wyniki

W wariancie 1. bank musi oddać 4 338 zł z tytułu zawyżania rat i 1 214 CHF, aby zrekompensować różnice w obecnym zadłużeniu wynikające z zastosowania zbyt zaniżonego kursu kupna.

Do tego trzeba doliczyć odsetki (połowę ustawowych) i przeliczyć wszytko na CHF, gdyż zwrot ma mieć postać pomniejszenia zadłużenie. Do tego przeliczenia zastosowano kurs 4 zł.

W sumie bank będzie musiał pomniejszyć zadłużenie o 3 301 franków szwajcarskich.

W wariancie 2. bank musi oddać 10 575 zł z tytułu zawyżania rat i 3 082 CHF, aby zrekompensować różnice w obecnym zadłużeniu wynikające z zastosowania zbyt zaniżonego kursu kupna.

Podobnie jak w pierwszym wariancie, trzeba do tego doliczyć odsetki (połowę ustawowych) i przeliczyć wszystko na franki, gdyż zwrot ma mieć postać pomniejszenia zadłużenie. Do tego przeliczenia także zastosowano kurs 4 zł.

W sumie bank będzie musiał pomniejszyć zadłużenie o 8 243 franków szwajcarskich.

Koszt ustawy

Zgodnie z zaprezentowanymi w tym tygodniu założeniami do ustawy frankowej, konsumenci będą mieli pół roku od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku w banku o wysokość naliczanego spreadu. Banki będą musiały im odpowiedzieć w ciągu 30 dni.

Potem kredytobiorcy będą mieli rok na złożenie wniosku o zwrot spreadu. Dochody z tytułu odzyskanego spreadu byłyby zwolnione z podatku dochodowego. W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwroty spreadów wyniosą 3,6-4,0 mld zł.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (02.08.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: