Będą ułatwienia dla firm rodzinnych. Ważna ustawa coraz bliżej

Pieniądze

Masz auto na firmę? W przyszłym roku wchodzą ważne zmiany
wideo 2/4

Płynna kontynuacja działalności firmy po śmierci właściciela, to główny cel ustawy przygotowywanej w Ministerstwie Rozwoju. Do końca czerwca projekt nowych przepisów trafi do konsultacji i uzgodnień, chcemy, by weszła w życie od przyszłego roku - mówi wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Śmierć przedsiębiorcy, który prowadzi rodzinny biznes w formie tzw. jednoosobowej działalności gospodarczej może spowodować trwały upadek firmy, bez perspektywy powstania. Obecnie w rejestrze widnieje blisko trzy miliony działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne, z czego ponad 30 tysięcy takich działalności zatrudnia od 10 do 49 osób.

Problem sukcesji

- Zdecydowana większość przedsiębiorców prowadzi swoje firmy w formie jednoosobowej działalności. Wśród nowych przedsiębiorców aż 80 procent obecnie wybiera tę formę. Jest to więc najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu. Brakuje natomiast przepisów, które umożliwiłyby zmianę pokoleniową w takich firmach po śmierci właściciela - powiedział Mariusz Haładyj.

Jak zaznaczył, problem z sukcesją będzie narastał, ponieważ duża część osób uruchamiała swoją działalność we wczesnych latach 90.

- Płynna kontynuacja działalności po śmierci właściciela, to główny cel planowanych regulacji - dodaje.

Jak zaznacza, największy problem jest wtedy, gdy przedsiębiorca za życia nie zaplanuje sukcesji firmy. Dlatego spadkobiercy będą mogli podjąć inicjatywy, żeby zachować ciągłość działania przedsiębiorstwa.

- Proponujemy utrzymanie w mocy kontraktów handlowych, umów o pracę oraz zezwoleń czy koncesji. Zajęliśmy się też zagadnieniem zarządzania majątkiem takiego "osieroconego" przedsiębiorstwa do czasu, gdy formalności spadkowe zostaną ostatecznie załatwione - tłumaczył wiceszef resortu rozwoju.

Od kiedy zmiany

Jak wskazał Mariusz Haładyj, problem zarządzania majątkiem i zapewnienia kontynuacji dotyczy właśnie okresu przejściowego między śmiercią właściciela firmy a sfinalizowaniem spraw spadkowych.

- Myślę, że w tym kwartale skierujemy projekt ustawy do konsultacji i uzgodnień. Chcemy, by weszła ona w życie od przyszłego roku. Roboczy tytuł projektu to "ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej". Projekt jest już gotowy. Jesteśmy na ostatnim etapie uzgodnień z MF, jeśli chodzi o kwestie podatkowe - to najtrudniejszy obszar w naszej propozycji. Nie chcemy bowiem, by nowe prawo mogło być wykorzystane do nadużyć podatkowych - konkludował wiceminister rozwoju.

Dodał, że jego zespół pracuje obecnie z przedstawicielami MF nad rozwiązaniami, które pozwolą zachować ciągłość numeru NIP i rozliczeń podatkowych w zakresie podatku dochodowego czy VAT-u.

Inne rozwiązanie

Radca prawny Rafał Olejnik uważa, że osoby, które aktualnie prowadzą duże przedsięwzięcia jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, powinny rozważyć przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. To - przekonuje - uchroni działalność przed skutkami niespodziewanej śmierci, natomiast majątek właściciela na wypadek ewentualnej niewypłacalności.

- Spółki prawa handlowego, zwłaszcza spółki kapitałowe, cechują się rygorami, które umożliwiają zachowanie swoistego ładu korporacyjnego, dzięki czemu przedsiębiorca jest zdecydowanie bardziej przejrzysty na wypadek chęci sprzedaży biznesu podmiotom zainteresowanym. W związku z tym, że prowadząc pełną księgowość spółki prawa handlowego przedsiębiorcy najczęściej nie dokonują mieszania transakcji ściśle związanych z działalnością gospodarczą oraz transakcji prywatnych, dokonując płatności jedną kartą, sam audyt spółki na wypadek jej sprzedaży jest zdecydowanie bardziej klarowny - wskazał prawnik.

- Przedsiębiorcy nie powinni zapominać o tym, że prowadząc biznes jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą odpowiadają całym zgromadzonym majątkiem - ustawodawca nie rozróżnia majątku osobistego od majątku nabytego w związku z prowadzoną działalnością, zatem za długi firmy przedsiębiorca odpowie majątkiem prywatnym i odwrotnie - za długi osobiste będzie odpowiadał majątkiem przedsiębiorcy - zwrócił uwagę Rafał Olejnik.

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarczą w Polsce można prowadzić w formach: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - spółki akcyjnej; spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; spółki akcyjnej. A także spółek osobowych: spółki jawnej; spółki partnerskiej; spółki komandytowej; spółki komandytowo-akcyjnej. Jak również w formie indywidualnej działalności gospodarczej; spółki cywilnej oraz jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy - przedstawicielstwo zagranicznego przedsiębiorcy.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock