TVN24 Biznes | Pieniądze

Rysunek van Gogha sprzedany za rekordową kwotę. "Jesteśmy bardzo zadowoleni"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Około 10,4 miliona dolarów, czyli równowartość ponad 39 milionów złotych - za taką kwotę sprzedano rysunek autorstwa Vincenta van Gogha, zatytułowany "La Mousme" (młoda dziewczyna). To rekordowa suma za rysunek wykonany przez tego artystę.

Nowojorski dom aukcyjny Christie's sprzedał rysunek na poniedziałkowej aukcji. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo dobrego wyniku aukcji - powiedziała Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie's. Jak dodała, jakość prac van Gogha "zawsze zwycięża".

Bertazzoni powiedziała, że był to jeden z najlepszych rysunków, jakie kiedykolwiek wykonał van Gogh. - Technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek - wskazała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekordowa kwota

Dzieło powstało latem 1888 roku w Arles we Francji. Jego nazwa nawiązuje do bestsellera Pierre’a Lotiego, "Madame Chrysantheme", historii francuskiego oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Gideon Querido van Frank z biura prasowego Muzeum Van Gogha w Amsterdamie na pytanie PAP o artystyczną wartość sprzedanego dzieła odpowiedział, że "'La Mousme' to najważniejszy moment rysownicznej twórczości van Gogha". - Ten piękny portret pokazuje, jakim wybitnym był on rysownikiem, i pokazuje jego ambicje zarówno w rysowaniu, jak i robieniu portretów - podkreślił.

Rysunek van GoghaShutterstock

Dotychczas jedynie dwa rysunki van Gogha zostały sprzedane za ceny zbliżone do poniedziałkowej transakcji. "Kwitnący ogród" (1888) został sprzedany w 1990 roku (również za pośrednictwem Christie's) za 8 mln dolarów, natomiast "Drzewa oliwne z Alpilles w tle" (1889) - dziewięć lat później za 8,5 mln w domu aukcyjnym Sotheby's.

Kto kupił dzieło van Gogha?

Sprzedawca i kupujący rysunku "La Mousme" pozostają anonimowi, jednak na stronie internetowej magazynu "The Art Newspaper" możemy przeczytać, że sprzedawcą jest Thomas Gibson, kolekcjoner sztuki z Londynu, który w 1983 roku odkupił dzieło od poprzedniego właściciela.

Magazyn przypomniał, że autor podarował rysunek swojemu przyjacielowi, Australijczykowi Johnowi Russelowi, który sprzedał go w 1920 roku podczas aukcji w Paryżu. Nabywcą był żydowski bankier Kurt Hirschland, mieszkający wówczas w niemieckim Essen.

Kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, Hirschland uciekł do Holandii, skąd później emigrował do USA. Wcześniej, w maju 1940 roku, rysunek został mu skonfiskowany przez okupujących Holandię Niemców. Magazyn "The Art Newspaper" wskazał, że dzieło w dość tajemniczych okolicznościach trafiło w 1943 roku do amsterdamskiego muzeum Stedelijk, od którego właściciel odzyskał je w 1956 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości