Wygrali "największy przetarg w Polsce". To ich poniosło na giełdzie

Pieniądze

Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/6

Spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla Zielonej Góry. Kontrakt warty 96,5 miliona złotych brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów. Dostawy mają być realizowane w 2018 roku. Na tę informacje dobrze zareagowali inwestorzy.

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze wskazał, że był to największy przetarg w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie, na dostarczenie autobusów elektrycznych.

O wyborze oferty spółki Ursus Bus poinformowano we wtorek. Umowy jednak jeszcze nie podpisano. Jak powiedziała dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze Barbara Langner, teraz zgodnie z prawem zamówienie podlega tak zwanej kontroli uprzedniej, przeprowadzanej przez Urząd Zamówień Publicznych. Po niej będzie możliwe podpisanie umowy na dostawę autobusów.

Termin pierwszej dostawy przewidziano na 1 lipca 2018 roku, a realizację całego zamówienia do końca listopada przyszłego roku.

Na te informacje dobrze zareagowali inwestorzy, akcje spółki zamknęły wtorkowe notowania z ponad 12-procentowym wzrostem.

Kurs akcji zwyżkował także w środę, jednak ostatecznie zamknął dzień 1,64 proc. pod kreską. Za jedną akcję trzeba zapłacić 4,21 zł.

Notowania akcji Ursus w ostatnich trzech dniachstooq.pl

Jakie autobusy

Model Ursus City Smile, który zostanie dostarczony do Zielonej Góry to nowoczesny, 12-metrowy autobus miejski napędzany wyłącznie energią elektryczną. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych, które także wyposażone są w mały silnik diesla – elektrobus Ursusa jest całkowicie zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko.

Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym. A to kolejny, ważny czynnik, który pozytywnie wpłynie na cały miejski ekosystem Zielonej Góry - napisano w komunikacie.

Jak wskazano, Ursus Bus SA inwestuje w elektromobilność, jeden z najszybciej rozwijających się segmentów transportu publicznego. W czerwcu tego roku spółka powołała konsorcjum "Polski E-BUS". Jego celem jest stworzenie projektu nowego, całkowicie polskiego autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego.

Wielki projekt

Zielona Góra otrzyma ponad 167 mln zł dofinansowania do projektu dotyczącego niskoemisyjnego systemu transportu publicznego. Do podpisania umowy o dofinansowaniu ma dojść na koniec tego miesiąca. Zakup elektrycznych autobusów jest jednym z kluczowych elementów tego projektu.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez samorząd miasta, należący do niego Miejski Zakład Komunikacji we współpracy z PKP. Projekt opiewa na prawie 209,5 mln zł. Część ujętych w nim zadań jest już realizowana.

Na początku tego tygodnia projekt pn. "Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze" został zatwierdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i uzyska dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Miasto wyłoży ponad 38,5 mln zł, a PKP ponad 13 mln zł.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ursus