Jeden z największych banków w Polsce zmieni właściciela? Jest odpowiedź

Pieniądze

tvn24UniCredit jest właścicielem 50 proc. akcji Pekao

Włoski bank UniCredit zastanawia się nad sprzedażą udziałów Pekao SA, jednego z największych banków w Polsce - informuje Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Informacjom tym zaprzecza jednak rzecznik prasowy Pekao SA. - Według naszej wiedzy Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Jak pisze Bloomberg UniCredit chce powiększyć swój kapitał i aby osiągnąć ten cel zastanawia się nad sprzedażą swoich udziałów we włoskim FinecoBank, brokerze internetowym, ale też tureckim Yapi ve Kredi Bankasi oraz polskim Pekao.

Włosi mają 50 proc. akcji Pekao, wycenianych na ok. 4,5 mld euro.

Zmienią prezesa

Na razie żadna decyzja w tej sprawie nie została podjęta. Jak poinformowały Bloomberga wtajemniczone osoby, na jej wpływ może mieć zmiana kierownictwa UniCredit. Niezadowoleni inwestorzy chcą zastąpić prezesa Federico Ghizzoni. Akcje banku straciły w tym roku aż o 44 proc.

O tę sprawę zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Pekao SA Katarzynę Karpiuk.

"Zgodnie z tym, co podkreślaliśmy już w przeszłości, według naszej wiedzy Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji Banku Pekao, który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją Grupy w Europie Środkowej" - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

UniCredit zarobił 673 mln euro w 2014 roku, kiedy sprzedał 30 proc. udziałów w Fineco. Teraz wciąż jest właścicielem 66 proc. akcji. 15 proc. udziałów, które Włosi chcą się pozbyć, wyceniane są na podstawie aktualnych cen rynkowych na ok. 600 mln euro.

Zobacz. Zyski banków na kredytach walutowych

Zyski banków na kredytach walutowychTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: tvn24