Pieniądze

Bruksela odkręciła kurek z pomocą dla Ukrainy. Ale jest jeden warunek

Pieniądze

TVN24 BiSKijów wstrzymuje ruch towarowy z Donbasem

Komisja Europejska odblokowała w czwartek 600 milionów euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, przeznaczonej na realizację reform i poprawę sytuacji budżetowej. Decyzja zapadła, choć Kijów nie spełnił jeszcze ostatniego warunku pomocy.

Wypłata drugiej transzy z programu pomocy makrofinansowej była uzależniona między innymi od zniesienia przez Kijów zakazu eksportu drewna. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do parlamentu Ukrainy, co Komisja Europejska uznała za wystarczającą przesłankę, by odblokować pożyczkę. "Komisja oczekuje, że ustawa w sprawie zakazu eksportu drewna, wniesiona do parlamentu, zostanie przyjęta bez zbędnej zwłoki" - oświadczyła w czwartek Bruksela.

Zobowiązania Ukrainy

W ocenie Brukseli, Ukraina "w dużym stopniu wypełniła uzgodnione z Unią Europejską zobowiązania, od których zależy wypłata drugiej raty pomocy makrofinansowej".

Zobowiązania te dotyczyły zaostrzenia walki z korupcją, większej przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi, modernizacji administracji, postępu w reformach sektora energii i finansów, poprawy warunków dla biznesu oraz wzmocnienia systemu zabezpieczeń socjalnych. "Ukraina wykonała godną uwagi pracę, stabilizując i reformując swoją gospodarkę, pomimo trwającego na jej terytorium konfliktu zbrojnego. Chcemy podtrzymać tę pozytywną tendencję" - oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Największa pomoc

Pieniądze, które Komisja musi zebrać na rynkach kapitałowych, mają trafić do Ukrainy pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ukraina może korzystać z niskooprocentowanych pożyczek w ramach unijnego programu pomocy makrofinansowej (MFA) przez 2,5 roku.

Aktualny program wygaśnie 4 stycznia 2018 roku. Według Komisji od 2014 roku Ukraina otrzymała w ramach MFA 2,81 mld euro, wliczając odblokowane w czwartek środki. To największy program pomocy przyznany przez Unię Europejską państwu trzeciemu.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock