TVN24 Biznes | Pieniądze

Nie tylko wielkie inwestycje. Tak zmieniało się polskie miasteczko w samym środku Europy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL/kwoj
Źródło:
TVN24 Biznes
Burmistrz Suchowoli o inwestycjach dofinansowanych przez UE
Burmistrz Suchowoli o inwestycjach dofinansowanych przez UETVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSBurmistrz Suchowoli o inwestycjach dofinansowanych przez UE

Suchowola słynie z tego, że jest uznawana za geograficzny środek Europy, co upamiętnia nawet ustawiony w centrum miasteczka okolicznościowy głaz. Jak dzięki wsparciu z Unii Europejskiej zmieniła się ta miejscowość w ostatnich kilkunastu latach? Opowiedział o tym burmistrz Michał Matyskiel w ramach cyklu #FUNDUSZEUE na antenie TVN24 BiS.

W ramach cyklu #FUNDUSZEUE będziemy pokazywać inwestycje nad Wisłą, dofinansowywane przez Unię Europejską. O wykorzystaniu środków unijnych mówił na antenie TVN24 BiS burmistrz Suchowoli, znajdującej się blisko Białegostoku.

Suchowola w 2002 roku (materiał archiwalny)
Suchowola w 2002 roku (materiał archiwalny)TVN24 BiS

Suchowola - jak zmienił się środek Europy?

- Fundusze unijne przede wszystkim zmieniały infrastrukturę. Myślę, że nie ma ani jednego samorządu w Polsce, który by nie skorzystał z dotacji unijnych na poprawę jakości życia mieszkańców - w ramach infrastruktury, ale także działań miękkich - stwierdził Matyskiel.

Zaznaczył, że "fundusze europejskie, które dużym strumieniem płynęły do Polski, poprawiły infrastrukturę - dojazdy do miejscowości, do wsi, do gospodarstw", a także pozwoliły na "budowę wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy kabli światłowodów".

Jak mówił, dzięki wyremontowanym szkołom i dostępowi do nowoczesnego sprzętu dzieci mają lepszy dostęp do edukacji.

- Mieszkańcy poruszają się po lepszych drogach, korzystają z przydomowych oczyszczalni ścieków, kolektorów słonecznych, z ogniw fotowoltaicznych - wymieniał Matyskiel.

Wielkość dotacji

Burmistrz podkreślił też, że Suchowola w ciągu ostatnich 10 lat otrzymała 13 mln zł dotacji z Unii. - Myślę, że rolnictwo najbardziej zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Gospodarstwa jednorodzinne dzisiaj to są przedsiębiorstwa - świetnie wyposażone, świetnie prosperujące - powiedział.

Dodał, że "Podlasie to przede wszystkim rolnictwo i w gminie Suchowola, jak i w pozostałych gminach naszego regionu, większość mieszkańców trudni się rolnictwem". - Dopłaty bezpośrednie spowodowały rozwój indywidualnych gospodarstw rolnych - tłumaczył.

Jak mówił, "to nie jest tak, że pieniądze same płyną do samorządów - trzeba się o nie postarać". - To kryterium praworządności niepokoi nie tylko samorządowców, ale też przedsiębiorców i inne osoby, które korzystają z funduszy - stwierdził Matyskiel.

Na co były przeznaczane środki unijne w Suchowoli
Na co były przeznaczane środki unijne w SuchowoliTVN24 BiS

OGLĄDAJ TVN24 BiS W INTERNECIE >>>

Jak zmieniły się Wasze miasta, miasteczka i wsie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej? Czekamy na filmy, zdjęcia i wspomnienia – wysyłajcie je na Kontakt24.

Autor:kris/ToL/kwoj

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości