Pieniądze

Żywność w Polsce najtańsza w całej Unii. Najnowsze dane Eurostatu

Pieniądze

ShutterstockCeny żywności w Polsce najtańsze w całej Unii Europejskiej

Żywność w Polsce jest najtańsza w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim biegunie znajduje się Dania.

Unijne biuro statystyczne porównało ceny żywności w 2015 roku w poszczególnych krajach UE do średniej dla całej Unii. Koszyk produktów jaki wzięto pod uwagę w badaniu składał się z chleba, płatków zbożowych, mięsa, mleka, sera, jaj, tytoniu oraz napojów bezalkoholowych.

I jak się okazuje, za te produkty najmniej w całej Unii płacą Polacy.

Ceny żywności w naszym kraju stanowiły w 2015 roku jedynie 63 proc. średniej unijnej. To ponad dwa razy mniej, niż w Danii, w której ceny żywności sięgają 145 proc. średniej dla UE.

Za Danią znalazły się: Szwecja - 124 proc. średniej unijnej, Austria - 120 proc. średniej unijnej, Irlandia oraz Finlandia - po 119 proc. średniej unijnej oraz Luksemburg 116 proc. średniej unijnej. To w tym państwach członkowskich płaci się najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Ceny produktówEurostat

Najwyższe dysproporcje

Z raportu Eurostatu wynika, że w naszym kraju mamy najtańsze mięso, którego ceny stanowią około 54 proc. średniej unijnej. Podobnie jest z mlekiem, serem i jajkami, których ceny wynoszą około 65 proc. średniej unijnej.

Najdroższe mięso jest natomiast w Danii, gdzie ceny wynoszą 137 proc. średniej unijnej. Natomiast za mleko, ser i jajka najdrożej wychodzi na Cyprze, 140 proc. średniej unijnej. Mimo dużych różnic cenowych dotyczących żywności, największe wahania dotyczą tytoniu. W najdroższym kraju trzeba zapłacić prawie cztery razy więcej niż w najtańszym.

Najmniej za tytoń w roku 2015 trzeba było zapłacić w Bułgarii (50 proc. średniej unijnej), Chorwacji i Litwie (po 56 proc. średniej unijnej). Najdrożej było natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie ceny liczyły 218 proc. średniej unijnej. Kolejne miejsca zajęły: Irlandia (189 proc. średniej unijnej) oraz Francja (127 proc. unijnej średniej). W Polsce jego cena wynosiła 62 proc. średniej unijnej. Tyle samo co w Estonii.

Zobacz materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS. Sąsiedzi ciągną do Polski (11.03.2016):

Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do Polski
Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do PolskiTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości