Darmowy bilet na osiemnastkę. UE chce dać prezent Europejczykom

Pieniądze

tvn24Unia chce dać prezent na osiemnastkę

Młodzi Europejczycy już wkrótce mogą tłumnie ruszyć w podróże po kontynencie. A to za sprawą propozycji Unii Europejskiej, która chce dać 18-latkom prawo do biletu kolejowego Inter Rail Pass. Umożliwi on miesięczną podróż koleją po Europie całkowicie za darmo.

Nad pomysłem debatował już Parlament Europejski. - Podziwiamy odwagę i poziom ambicji - powiedziała we wtorek Violeta Bulc, komisarz ds. transportu cytowana przez CNN Money. Bulc wskazała wprawdzie, że pomysł wymaga dalszych prac, ale sugerowała UE rozpoczęcie programu pilotażowego.

Cel projektu

Celem programu jest promocja wśród młodych idei europejskiej. Zwolennicy programu wskazują, że program pozwoli odkrywać kontynent, a także nawiązywać znajomości z mieszkańcami innych krajów Wspólnot.

"Mobilność młodych osób jest niezbędna w promowaniu poczucia przynależności do Europy" - czytamy w uzasadnieniu do propozycji. "Taki program dałby wszystkim młodym osobom, niezależnie od ich pochodzenia społecznego i edukacyjnego, możliwość poznania różnorodności w Europie" - dodano.

Podstawę pomysłu stanowi Inter Rail Pass. Bilet na pociąg ma mieć równowartość 407 euro i pozwolić na swobodne podróżowanie po kontynencie przez miesiąc.

Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 1,5 mld euro rocznie. Komisja Europejska na razie odrzuciła jednak dwa pomysły finansowania projektu, które nadeszły z PE.

Kryzys idei

CNN Money wskazuje, że pomysł pojawia się w czasie, kiedy coraz więcej osób wątpi w przyszłość wspólnej Europy. Wysokie bezrobocie w wielu krajach spowodowały bowiem, że wielu młodych ludzi pozostaje bez pracy, a o opuszczeniu Unii Europejskiej zdecydowali w czerwcu Brytyjczycy.

Na fali wznoszącej są populistyczne partie antyeuropejskie, Unia tymczasem stoi w obliczu największego kryzysu migracyjnego w swojej historii.

Jednocześnie CNN przypomina, że darmowy program podróżniczy nie jest pierwszą próbą przekonania młodzieży do korzyści płynących z Unii. Dużą popularnością cieszy się program Erasmus, który pozwala studentom na spędzenie jednego lub dwóch semestrów w jednym z 34 krajów uczestniczących w programie.

W roku akademickim 2013/2014 z programu Eramsus skorzystało ponad 270 tys. studentów.

Zobacz ile kosztują studia (29.09.2016):

Odkładasz na studia? Zobacz ile kosztująTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock