Ukraina rozszerza sankcje przeciw Rosji. Kolejne połączenia zerwane

Pieniądze

ShutterstockWładze ukraińskich kolei zaznaczyły, że restrykcje wprowadzono na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO)

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia powiadomiły we wtorek o zawieszeniu współpracy z rosyjskim przewoźnikiem kolejowym Pierwszą Towarową Kompanią (PGK) i jego filią na Ukrainie. To kolejne sankcje przeciw Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Władze ukraińskich kolei zaznaczyły, że restrykcje wprowadzono na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Na liście sankcji RBNiO znalazły się osoby i instytucje, które w opinii Kijowa poparły dokonaną przez Moskwę aneksję Krymu i konflikt z separatystami w Donbasie. Szef państwa zatwierdził specjalnym dekretem listę osób prawnych i fizycznych z Rosji i innych państw, objętych ukraińskimi sankcjami.

Niewielka strata?

Według ukraińskich kolei państwowych towary, które znalazły się w rosyjskich wagonach na obszarze Ukrainy przed wprowadzeniem restrykcji, trafią jeszcze do odbiorców. Ukrzaliznycia twierdzi, że zakres przewozów towarowych wagonami rosyjskiej PGK i jej filii na Ukrainie był niewielki. Wg tego źródła dwaj rosyjscy przewoźnicy kolejowi, wobec których zastosowano sankcje, przewieźli w tym roku ok. 1,5 mln ton towarów, czyli ok. 0,6 proc. całego transportu towarowego na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu Ukraina poinformowała, że wprowadza zakaz lotów dla ok. 20 rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez RBNiO liście osób i instytucji objętych sankcjami. Sankcje dotknęły głównego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot, a także kompanię Transaero. Zakaz ma zacząć obowiązywać 25 października, gdy rozpoczyna się sezon przewozów zimowych. W odpowiedzi Rosja wprowadza zakaz lotów dla ukraińskich linii lotniczych, o czym w poniedziałek wieczorem powiadomiło ministerstwo transportu Rosji. "Od 25 października rosyjska przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla ukraińskich przewoźników" - poinformował rosyjski resort transportu. Ukraina oskarża Rosję o wysyłanie do Donbasu na wschodzie Ukrainy broni i żołnierzy w celu wsparcia separatystów walczących z siłami rządowymi. Rosja ustawicznie zaprzecza oskarżeniom. W konflikcie od początku kwietnia 2014 roku zginęło ponad 8 tysięcy ludzi.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock