Przegląd prasy: Nawet dwa złote za minutę. Opłaty za roaming znikną, ale jest haczyk

Pieniądze

Shutterstocko 15 czerwca 2017 roku opłaty za roaming znikną całkowicie

Nawet dwa złote za minutę muszą zapłacić abonenci czterech głównych sieci, jeśli wykonują połączenia zagraniczne do krajów UE - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Administracyjne obniżenie, a docelowo zniesienie stawek za roaming w ramach UE jest uważane za jeden z większych sukcesów byłej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes - wskazuje "DGP". Od 30 kwietnia minuta połączenia wychodzącego nie może przewyższać bardziej niż o 5 eurocentów ceny rozmowy według krajowego planu taryfowego. Po 15 czerwca 2017 roku opłaty za roaming znikną całkowicie, a według założeń Komisji Europejskiej, operator będzie mógł je naliczać tylko w wyjątkowych wypadkach, by uniknąć nadużyć klientów.

Haczyk w roamingu

W całej Unii będziemy płacić tyle samo, co w kraju. Jest tylko - jak zauważa "DGP" - jeden haczyk. Regulacje dotyczą tylko roamingu, czyli sytuacji kiedy korzystamy ze swego telefonu za granicą. Jeżeli jednak pozostajemy w kraju, a chcemy zadzwonić np. na Słowację czy do Niemiec, z reguły musimy zapłacić astronomicznie wysokie stawki, oscylujące wokół 2 złotych za minutę.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (30.06.2015):

Polska i Świat. Roaming znika z Unii Europejskiejtvn24

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock