Pieniądze

Droższe OC dla kierowców z punktami? Resort odpowiada ubezpieczycielom

Pieniądze

Ubezpieczyciele chcą mieć wgląd do informacji o zgromadzonych punktach karnych

Już niedługo Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi uruchomi pierwszą e-usługę dla kierowców. Dzięki systemowi CEPIK 2.0 każdy będzie mógł sprawdzić stanu swojego konta, na którym odnotowywane są punkty karne przyznawane za wykroczenia drogowe. Dostępu do bazy chcieliby również ubezpieczyciele, argumentując to lepszym rozłożeniem ciężaru podwyżek OC. "Na razie nie ma o tym mowy" - odpowiada resort cyfryzacji i zaznacza, że to dopiero wstępna faza rozmów.

Jak argumentuje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń, dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych daje dwie podstawowe korzyści.

Po pierwsze kara, po drugie bezpieczeństwo

- Po pierwsze, mając takie informacje można wyższymi stawkami za OC karać tych, którzy są piratami drogowymi, a nagradzać tych, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami. Po drugie, takie rozwiązanie miałoby wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego - wyjaśnia Tarczyński w korespondencji z tvn24bis.pl. - Kierowcy świadomi tego, że od mandatów i punktów karnych zależy ich składka za ubezpieczenie OC, jeździliby ostrożniej - dodaje.

Marcin Tarczyński: Jeśli chodzi o prace nad projektowe nad kształtem bazy, to prace projektowe są na początku i ubezpieczyciele zostali zaproszeni do uczestnictwa w nich.

"Na razie nie ma mowy"

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys potwierdził w rozmowie z tvn24bis.pl, że aktualnie toczą się dyskusje między przedstawicielami ubezpieczycieli a resortem, ale jest to "bardzo, ale to bardzo wstępna faza rozmów".

Dodał jednak, że obecnie resort nie dopuszcza możliwości przekazywania ubezpieczycielom danych obywateli o zgromadzonych punktach karnych.

- Na razie nie ma mowy o udostępnianiu całej bazy ubezpieczycielom z kilku przyczyn - m.in. ochrony danych osobowych - ocenił rzecznik resortu cyfryzacji w rozmowie z tvn24bis.pl.

Karol Manys zaznaczył, że firmy ubezpieczeniowe będą mogli zwrócić się o takie dane bezpośrednio u zainteresowanych.

- Nic nie wyklucza jednak takiej sytuacji, aby ubezpieczyciel mógł zaproponować bezpośrednio kierowcy, aby w zamian za udostępnienie raportu o liczbie punktów karnych mógł wyliczyć mu stawkę OC na preferencyjnych warunkach - wyjaśniał Manys.

Baza dostępna po uwierzytelnieniu

Jak wyjaśniał w środę wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski, projekt tworzy ramy prawne dla uruchomienia e-usługi dla kierowców, która ma ułatwić obywatelom załatwianie spraw przez internet, by mogli m.in. sprawdzić liczbę swoich punktów karnych. Przepisy w tym zakresie mają wejść w życie 1 kwietnia 2017 r. - Informacja o liczbie punktów będzie udostępniana po uwierzytelnieniu osoby, której dane dotyczą, profilem zaufanym (tzw. eGO - red.) na ePUAP - na podstawie danych przekazywanych przez policję z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego - powiedział w środę w Sejmie wiceminister Zagórski. W ramach e-usługi prezentowane będą aktualne informacje o punktach tzw. ostatecznych, przypisanych za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia (m.in. wyroku sądu, mandatu karnego), a także o punktach tzw. tymczasowych, czyli takich, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem.

Technicznie usługa jest już gotowa, jednak zanim zostanie wdrożona, zmienić należy niektóre ustawy w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych

Zobacz: Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacji (Wideo z 1.02.2017)

Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacji
Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacjitvn24

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości