Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed świętami. Znamy terminy wypłat

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rentTVN24
wideo 2/7
TVN24Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi pierwsi emeryci i renciści otrzymają trzynaste świadczenie - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze "trzynastki" pojawią się na kontach już 1 kwietnia. Oto dokładne terminy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes, dodatkowe roczne świadczenia pieniężne (trzynaste emerytury) za 2021 r. będą wypłacane w terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia 2021 roku.

W tym roku 4 i 5 kwietnia wypadają Święta Wielkanocne. Jeżeli dzień wypłaty przypada na ten okres, Zakład wypłaci świadczenie wcześniej.

"Wypłaty będą realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności '05' w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie" - czytamy w komunikacie przesłanym nam przez biuro prasowe ZUS.

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku.

Trzynasta emerytura 2021

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której trzynaste emerytury będą wypłacane każdego roku.

To świadczenie przysługuje osobom pobierającym emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowe, renty socjalne, renty rodzinne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalne.

Wysokość "trzynastki" to wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku to około 1251 złotych brutto (1068 złotych netto).

W przypadku, gdy dochodzi do zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej będzie przysługiwała tylko jedna "trzynastka".

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości