Trzy oferty na Brzeszcze. Wybór możliwy jeszcze dzisiaj

TVN24 Biznes

PAPWęglokoks Kraj, RSG sp. z o.o. i FTF Columbus SA to firmy, które złożyły wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze

Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus to firmy, które złożyły wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze.

Nazwy firm zainteresowanych transakcją podała w poniedziałek Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która w sierpniu ogłosiła przetarg w tej sprawie. Prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek po południu SRK poinformuje, z którymi z tych firm prowadzone będą dalsze rozmowy. - Nie jest to jednak termin wskazany w ogłoszeniu, więc mogą zaistnieć okoliczności, które opóźnią ten wybór - zastrzegł rzecznik SRK Witold Jajszczok. Zgodnie z treścią ogłoszenia, oferty w przetargu można było składać do 10 września, ich otwarcie nastąpiło dzień później. Sprzedaż tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma być sfinalizowana do 25 września.

Kto chętny?

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. Na początku maja podpisano umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia tego zakładu. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Jedna z firm, które złożyły ofertę na kupno kopalni Brzeszcze - FTF Columbus SA - należy do przedsiębiorcy i rajdowca Michała Sołowowa, wymienianego w rankingach najbogatszych Polaków. Innym oferentem jest Węglokoks Kraj, który kontynuuje działalność Zakładu Wzbogacania Węgla Julian w Piekarach Śląskich. 8 maja 2015 r. w skład tej spółki weszły już dwie kopalnie KW - Bobrek i Piekary, zatrudniające łącznie ok. 2900 pracowników. Z kolei RSG to spółka celowa Tauronu, założona po ogłoszeniu przetargu na kopalnię Brzeszcze. Właścicielami spółki będą: Tauron oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. MARR i ZEW Niedzica zobowiązały się do objęcia udziałów w RSG, tak aby struktura udziałowców RSG była następująca: Tauron 40 proc., ZEW Niedzica - 40 proc. i MARR - 20 proc. Kapitał zakładowy RSG wyniesie do 150 mln zł. W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze, w sierpniu określił jednak warunki brzegowe – jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację. Tauron podkreśla też, że nabycie części aktywów nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Większość zakładów KW ma trafić w struktury NKW. Jej zaczątkiem jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. Kilka miesięcy temu KW podpisała z nią umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW: Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Spółka ostatecznie ma zostać utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i kilku innych zakładów spółki.

Rządowy program naprawczy

W maju br. KW sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do SRK kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. Utworzenie NKW i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii zakłada rządowy plan naprawczy dla górnictwa wdrażany wobec narastających problemów finansowych tej spółki. Jeszcze w 2012 r. Kompania miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała prawie 700 mln zł straty, a w ubiegłym roku - ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto. Według wcześniejszych zapowiedzi Nowa KW miała powstać do końca sierpnia; teraz resort skarbu mówi o przełomie września i października. Styczniowe porozumienie rządu ze związkowcami zakłada, że proces zostanie zakończony do 30 września. Kiedy w styczniu rząd negocjował ze związkowcami porozumienie w sprawie KW jednym z dyskutowanych wariantów było zaangażowanie w plan naprawczy dla górnictwa i NKW koncernów energetycznych, co jednak wzbudziło liczne kontrowersje. Rząd uznał, że "ostrożność" spółek energetycznych kazała szukać innych rozwiązań. Rada Ministrów zgodziła się na przekazanie niewielkich pakietów akcji PZU, PGE i PGNiG do Towarzystwa Finansowego Silesia. Dzięki temu zabiegowi, mają znaleźć się pieniądze na restrukturyzację NKW. W opinii ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego wsparcie dla NKW w postaci wniesienia do TF Silesia akcji trzech spółek, które mogą być zabezpieczeniem kredytów, wystarczy, by NKW „stanęła na własnych nogach” i już w przyszłym roku mogła wypracować zysk.

Reakcja górników na podpisanie porozumienia w styczniu br.:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP