Pieniądze

Ekspert: przejadamy emerytury a zadłużenie rośnie

Pieniądze

ShutterstockRekordowe zadłużenie Skarbu Państwa

890 mld zł - tyle wynosi zadłużenia Skarbu Państwa. Według najnowszych danych Eurostatu zadłużenie w stosunku do PKB jest najwyższe od dwóch lat. Dług, który spadł po przejęciu przez budżet części oszczędności emerytalnych, urósł z powrotem - wskazuje TFI Quercus.

Według najnowszych kwartalnych danych Eurostatu, dług publiczny Polski wynosi 52 proc. PKB. Jak przypomina Tomasz Hondo z TFI Quercus, dług który na skutek przejęcia połowy oszczędności emerytalnych w 2014 r. spadł do 48,8 proc PKB, na koniec I kw. br. urósł z powrotem.

Teraz wynosi rekordowe ponad 890 mld zł.

- Zaledwie dwa lata po „reformie OFE”, czyli przejęciu przez państwo połowy oszczędności emerytalnych w formie obligacji skarbowych. Przejęcie to pozwoliło jednorazowo zredukować długi, przynajmniej na papierze, bo w rzeczywistości nie znikły – zamieniły się jedynie w przyszłe zobowiązania ZUS wobec emerytów, które jednak nie są wykazywane w oficjalnych statystykach – komentuje analityk.

Dług państwa

W 2013 r. zadłużenie stanowiło blisko 57 proc. PKB. Polska z wynikiem 52 proc. wygląda więc relatywnie korzystnie w porównaniu z większością krajów Europy Zachodniej.

"Pocieszające jest tylko to, że w tym akurat przypadku do rekordów oraz do unijnego progu 60 proc. jeszcze na szczęście daleka droga" - dodaje Hondo.

Zaznacza jednak, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie się stopniowo zbliżał do szczytów. O tempie tej wspinaczki zadecydują w ostatecznym rozrachunku dwa czynniki: tempo wzrostu gospodarczego oraz decyzje polityczne dotyczące wielkości wydatków budżetowych.

"Zauważmy, że w ostatnich kwartałach wskaźnik dług/PKB rośnie mimo dość przyzwoitego tempa wzrostu PKB?" - pyta analityk.

Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Ciemne chmury nad polską gospodarką?

Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Ciemne chmury nad polską gospodarką?
Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Ciemne chmury nad polską gospodarką?TVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: Qnews

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości