Po "Financial Times" czas na "The Economist". Jest na sprzedaż za 400 mln funtów

Pieniądze

Flickr (CC BY-NC 2.0) | sdobieFirma Pearson potwierdziła plany sprzedaży 50 proc. udziałów w Grupie Economist

Brytyjskie wydawnictwo Pearson potwierdziło plany sprzedaży 50 proc. udziałów w Grupie Economist - informuje BBC. Oświadczenie firmy pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak legendarny "Financial Times" został kupiony przez japońską grupę medialną Nikkei. "FT" znajdował się w rękach Pearsona przez blisko 60 lat.

Decyzja o sprzedaży tak poczytnych tytułów wynika stąd, że spółka chce skupić się na segmencie edukacji. W Polsce wiele popularnych podręczników do języka angielskiego jest wydawanych właśnie przez Pearson.

Udziały w Grupie Economist

BBC poinformowało, że 50 proc. udziałów zostało wycenionych na 400 mln funtów i sprzedaż może być dokonana jeszcze tego lata.

W skład Grupy Economist wchodzą magazyn "The Economist", firma badawcza Economist Intelligence Unit i amerykański dostawca informacji legislacyjnych CQ Roll Call.

Nie wymieniono nazw potencjalnych nabywców, ale wiadomo, że w prowadzone są także rozmowy na temat zwiększenia udziałów w Grupie Economist należących do włoskiej rodziny Agnelli.

Exor, grupa inwestycyjna należąca do rodziny, posiada obecnie 4,72 proc. udziałów w Grupie Economist. Podkreślono jednak, że podobnie nie ma pewności, że dojdzie do zawiązania tej transakcji.

Pozostali właściciele Economist, to rodzinne dynastie Cadbury, Rothschild i Schroeder.

Kolejna transakcja

W czwartek Pearson zgodził się na sprzedaż "Financial Times" za 844 mln funtów. Transakcja jest częścią nowej strategii firmy, która planuje skupić się na działalności edukacyjnej.

Od początku tygodnia akcje Pearson Plc potaniały o około 3 proc. To pokazuje, że zapowiadane wcześniej zmiany w strukturze właścicielskiej nie wywołały zbytniego optymizmu wśród inwestorów.

Kurs akcji Pearson rósł wprawdzie w czwartek ponad 2 proc., jednak na zamknięciu piątkowych notowań tracił 1,68 proc.

Notowania Pearson Group w okresie pięciu dnistooq.pl

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-NC 2.0) | sdobie