TVN24 Biznes | Pieniądze

Kurs akcji Tesli wystrzelił. Majątek Elona Muska zbliża się do niebotycznej granicy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Tesla jest warta ponad 1 bilion dolarów. Akcje producenta samochodów elektrycznych wzrosły o około 12,7 procent w reakcji na wiadomość o tym, że Hertz złożył zamówienie na 100 tysięcy aut. Majątek Elona Muska w ciągu doby urósł o 36,2 miliarda dolarów i zbliża się do granicy 300 miliardów dolarów.

Tesla zakończyła poniedziałkową sesję ze wzrostem o 12,66 procent. Za jedną akcję trzeba zapłacić ponad 1024 dolary. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wiadomość o tym, że Hertz Glodal Holdings złożył zamówienie na 100 tys. samochodów elektrycznych.

W efekcie kapitalizacja Tesli podczas poniedziałkowej sesji po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 bilion dolarów. Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla akcji spółki z 900 do 1200 dolarów.

Notowania Tesli w ostatnich 10 latachstooq.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elon Musk - majątek

"Gwiazda sesji w USA była tylko jedna - notowania Tesli wzrosły o 12,66 proc. po informacjach, że Hertz zakupi 100 tys. aut firmy Elona Muska. Niedawny bankrut (obecnie firma odbudowuje się z nowymi właścicielami) ma w dodatku kupić pojazdy bez zniżki (tak twierdzi w każdym razie na Twitterze Musk), co byłoby właściwie bezprecedensowe przy zamówieniu tej wielkości" - wskazał w porannym komentarzu Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w Domu Inwestycyjnym Xelion.

"Wzrost oznaczał, że kapitalizacja Tesli przekroczyła 1 bilion dolarów, a najbogatszy człowiek świata błyskawicznie zbliża się do punktu, gdzie jego majątek będzie wyceniany po raz pierwszy w historii na ponad 300 miliardów dolarów" - podkreślił Cisowski.

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Elona Muska w ciągu doby urósł o 36,2 mld dolarów i jest obecnie wyceniany na 289 mld dolarów. Miliarder od początku roku zyskał 119 mld dolarów. Tym samym rośnie jego przewaga nad kolejnymi osobami na liście najbogatszych ludzi na świecie. Drugi Jeff Bezos, z majątkiem wycenianym na 193 mld dolarów, traci do niego 96 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium jest Bernard Arnault - 163 mld dolarów. 

Elon MuskShutterstock

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk jest jednocześnie największym akcjonariuszem. Według Refinitiv pakiet 23 proc. udziałów w spółce jest obecnie wart około 230 mld dolarów. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Musk nie otrzymuje wynagrodzenia z Tesli. Dostaje za to opcje na akcje, które są uruchamiane, gdy kapitalizacja rynkowa Tesli osiąga konkretne cele. W ramach opcji miliarder może kupować akcje producenta samochodów po 70 dolarów za sztukę, czyli o ponad 90 proc. taniej niż wynosi obecna wycena.

Ponadto należy pamiętać, że Musk jest głównym udziałowcem i dyrektorem generalnym SpaceX. Wartość przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego jest wyceniana na 100 mld dolarów. 

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości