Kolejna wielka sieć podnosi pensje. Idzie w ślady Lidla i Biedronki

Pieniądze

tvn24Najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wyniesie 2295 zł brutto

Tesco podnosi wynagrodzenia pracowników. Średnio wzrosną one o 7 proc. Zmiana dotyczy pracowników sklepów na stanowiskach niekierowniczych i ma obowiązywać od lipca tego roku. Wcześniej na podobny krok zdecydowali się konkurenci brytyjskiej sieci na polskim rynku.

Jak poinformowała spółka, po tegorocznej podwyżce, najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wyniesie 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy (obecnie stawka ta wynosi 2110 zł). Porozumienie w sprawie wynagrodzeń podpisało wszystkie pięć związków zawodowych działających w Tesco.

- Bardzo cieszymy się z osiągniętego porozumienia, które otwiera drogę do podwyżek wynagrodzeń dla pracowników naszych sklepów. Podwyżki wynagrodzeń są także odzwierciedleniem dobrych wyników Tesco w Polsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy - ocenił Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

Jeszcze pod koniec marca władze Tesco informowały w liście do związkowców, że "inwestycja w płace nie są intencją" firmy. Jak tłumaczyła brytyjska sieć powodem jest podatek od handlu, który planuje wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Podwyżki u konkurencji

Teraz jednak to stanowisko uległo zmianie. Wpływ na to mogła mieć presja ze strony konkurentów. Niedawno na podwyżki zdecydowały się bowiem Lidl i Biedronka.

Od 1 marca najniższa pensja w Lidlu wynosi 2,4 tys. zł brutto. To wzrost o 200 zł. Zarobki w niemieckiej sieci, która zatrudnia w Polsce ok. 15 tys. osób, rosną wraz ze stażem pracy. Po dwóch latach pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 2850-3250 zł brutto. Menadżer sklepu rozpoczynający swoją pracę w Lidlu otrzymuje teraz pensję w wysokości 4,4-5 tys. zł brutto. Wcześniej dostawał 4,1 tys. zł brutto. Do tego stanowiska przypisany jest również samochód służbowy. Po dwóch latach pensja menedżera ma rosnąć do poziomu 6,3- 6,8 tys. zł brutto.

W tym samym miesiącu na taki sam krok zdecydował się Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka. Najniższe wynagrodzenie, czyli pensja dla rozpoczynających pracę wynosi tam od 1 kwietnia 2250 zł brutto (wcześniej było to 2 tys. brutto). Oznacza to, że wynagrodzenie obowiązujące w Biedronce jest wyższe o blisko 22 proc. od aktualnej minimalnej pensji w kraju. Pracownik z co najmniej rocznym stażem może liczyć na wynagrodzenie 2350 zł brutto, a po trzech latach na 2450 zł brutto.

Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia"

Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia"TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24