Pomoc dla średnich firm. Można już składać wnioski

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
"Każdy kryzys to też duże szanse". Przedsiębiorca roku o skutkach pandemii
"Każdy kryzys to też duże szanse". Przedsiębiorca roku o skutkach pandemiiTVN24
wideo 2/5
TVN24"Każdy kryzys to też duże szanse". Przedsiębiorca roku o skutkach pandemii

Od 15 czerwca wnioski o otrzymanie bezzwrotnej dotacji w ramach pakietu antykryzysowego mogą składać średni przedsiębiorcy. Wnioski można składać do 31 lipca. Na wsparcie firm ma być przekazane łącznie 2,5 miliarda złotych. Pieniądze będzie można przeznaczyć na opłacenie mediów, najmu powierzchni, zakupu towarów czy ubezpieczenie działalności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak wyjaśnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, "fundusze na ten cel pochodzą z dwóch programów operacyjnych – Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój".

"O wsparcie z pierwszego, w którym budżet dotacji wynosi 500 milionów złotych, mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Na przedsiębiorców z pozostałych 11 regionów czekają 2 miliardy złotych z POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020 - red.)" - czytamy w komunikacie.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze?

Resort wyjaśnia, że dotacje mogę być przeznaczone na sfinansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu.

Oznacza to, że będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.

Kto może otrzymać wsparcie?

O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który 31 grudnia 2019 roku prowadził działalność gospodarczą i nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku powinien odnotować co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Wsparcie przeznaczone jest dla średnich przedsiębiorców, czyli dla podmiotów, które mają siedzibę lub oddział na terenie Polski, zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro.

Wysokość wsparcia ma być uzależniona od skali zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz liczby miesięcy, na które ma być przekazane. "Na przykład firma zatrudniająca 249 pracowników otrzyma maksymalnie 430 tysięcy złotych wsparcia" - pisze ministerstwo.

Jak złożyć wniosek?

Instrukcje dotyczącą składania wniosków przedstawiła na swojej stronie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości:

1) Należy założyć konto w generatorze wniosków pod adresem https://lsi1420.parp.gov.pl, 2) Następnie wybrać konkurs "dotacja na kapitał obrotowy". 3) Teraz trzeba wybrać województwo, w którym prowadzisz działalność zarejestrowaną w KRS, CEIDG lub REGON. 4) Przedsiębiorca musi wypełnić informacje o firmie zgodne z danymi rejestrowymi na dzień złożenia wniosku. 5) Należy wybrać sposób ustalenia spadku obrotów o 30 proc. 6) Trzeba wprowadzić dane o obrotach. 7) Na końcu przedsiębiorca musi określić liczbę pracowników.

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, pozostałe dane, w tym wysokość dofinansowania, zostaną ustalone i obliczone automatycznie.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości