TVN24 Biznes | Pieniądze

Ostatni dzwonek na zwolnienie ze składek. ZUS przypomina o terminie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Leszczyna: chcecie kurze, co niesie złote jaja, czyli przedsiębiorcom, uciąć łebTVN24
wideo 2/6
TVN24Leszczyna: chcecie kurze, co niesie złote jaja, czyli przedsiębiorcom, uciąć łeb

Tylko do 30 czerwca 2021 roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach tak zwanej Tarczy 9.0 - przypomina w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z określonych branż, które ucierpiały przez kryzys związany z pandemią COVID-19. Wnioski można składać tylko przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Ostatnia tarcza antykryzysowa daje możliwość zwolnienia z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

Jak wyjaśniała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, wnioski o zwolnienie ze składek można składać tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, a termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kto może skorzystać?

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą uzyskać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek za odpowiednio za grudzień 2020 i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: