Ceny w odwrocie. Szybki szacunek zaskoczył

Pieniądze

"Szaleją inflacja" uderza, ale ludzie sobie radzą. "Jest tam wesoło"TVN24 BiS
wideo 2/5

Inflacja w czerwcu wyniosła 1,5 proc. rok do roku. Natomiast w porównaniu z majem tego roku mieliśmy do czynienia z deflacją: ceny spadły o 0,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym eksperymentalnym szybkim szacunku.

Ekonomiści ankietowani przez agencję PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły rok do roku o 1,7 proc., zaś miesiąc do miesiąca nie zmieniły się. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w czerwcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 1,5 proc. (wskaźnik cen 101,5)" - napisał GUS w komunikacie.

Inflacja w czerwcu

Zastrzeżono, że dane te mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Urząd zapowiedział, że dane ostateczne za czerwiec 2017 r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 11 lipca 2017 r. Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja w maju wyniosła 1,9 proc., licząc w ujęciu rocznym, w ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Natomiast w kwietniu br. mieliśmy do czynienia z 2-proc. inflacją, licząc rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Autor: ps / Źródło: PAP