Szmit: łączna wartość inwestycji drogowych to 81 mld zł. Ale są problemy z samorządami

Pieniądze

ShutterstockŁączna wartość inwestycji drogowych to ponad 51 mld zł

Łączna wartość inwestycji drogowych - budowanych obecnie autostrad i dróg ekspresowych - to ponad 51 mld zł. Z kolei wartość nierozstrzygniętych jeszcze przetargów to blisko 30 mld zł - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W przypadku inwestycji w drogi samorządowe, wiceminister przyznał, że "jest rzeczywiście problem".

Wiceminister odpowiadając na pytania posłów w Sejmie w nocy z poniedziałku na wtorek przypomniał, że zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 powstanie 3840 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Program zakłada ponadto przebudowę 205 km dróg krajowych.

O inwestycjach

Szmit podkreślił, że obecnie łączna wartość "zadań skierowanych do realizacji", gdy chodzi o drogi, które są już w budowane, jak i te, na których budowę rozpoczęły się już przetargi, choć nie wyłoniono jeszcze wykonawców - to 80 mld 800 mln zł (w budowie 51 mld 400 mln zł; przetargi 29 mld 400 mln zł). Przedstawiciel ministerstwa infrastruktury i budownictwa dodał, że obecnie w realizacji jest 93 zadań na budowę 1329 km nowych dróg. - Z czego 63 zadania o długości 879 km i 30 zadań na etapie projektowania w umowach projektuj i buduj o długości 449 km. W przetargu znajdują się 63 zadania o długości 759 km - dodał. Szmit podkreślił, że w ostatnich dniach ministerstwo skierowało nowe inwestycje do drugiego etapu przetargu o łącznej wartości 4 mld 100 mln zł. Chodzi m.in. o budowę odcinka autostrady A2 od Węzła Lubelska w Warszawie do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego, drogi ekspresowej S7 Warszawa - do obwodnicy Grójca czy S17 Warszawa Węzeł Zakręt do Węzła Lubelska.

Drogi samorządowe

W przypadku inwestycji w drogi samorządowe - przyznał wiceminister - "jest rzeczywiście problem", a ich stan ich się pogarsza.

Przypomniał, że na modernizację i budowę nowych dróg samorządowych w budżecie zarezerwowano 1,5 mld zł (fundusz modernizacji dróg gminnych i powiatowych, fundusz likwidacji miejsc niebezpiecznych, rezerwa budżetu państwa). Dodał, że stanowi to mniej więcej połowę tego, co samorządy byłby w stanie współfinansować. Zdaniem wiceministra, odpowiedzią na te wyzwania mogłaby być budowa jednolitego funduszu dróg samorządowych, który stworzyłby mechanizm stabilnego finansowanie takich inwestycji.

Zobacz rozmowę z wiceministrem Jerzym Szmitem, który był gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS (30.08.2016):

Gościem TVN24 BiS był Jerzy SzmitTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: