Pieniądze

Chcesz przewalutować kredyt? Dochód wynikający z tego nie będzie opodatkowany

Pieniądze

ShutterstockDochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany

Dochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany - powiedział we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek, pytany o pomysł jednorazowej konwersji kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach.

- Wspieramy przewalutowanie indywidualnych kredytów miedzy różnymi klientami a bankami na zasadzie dobrowolności przez to, że dodatkowy dochód wynikający z tej ulgi nie byłby opodatkowany – powiedział dziennikarzom Szczurek.

Propozycja KNF

Odniósł się w ten sposób do pomysłu szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, który na początku lutego zaproponował możliwość jednorazowego przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach – kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części - kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, odzwierciedlający konsekwencje osłabienia złotego.

Szczurek podkreślił, że MF skupia się na tym, by porozumienia z bankami były jak najlepsze dla klientów, a także by przestrzegane były reguły - także przez banki, które w przypadku kredytów hipotecznych są stroną dominującą.

Według propozycji Jakubiaka kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. W wyniku takiej operacji potencjalna strata sektora bankowego, w ocenie szefa KNF, mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Propozycja ta jest obecnie rozważana przez przedstawicieli banków.

Banki szukają rozwiązań

Jak zapowiedział w piątek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, w ciągu kilku tygodni sektor bankowy przedstawi propozycje rozwiązania problemu kredytów frankowych. - Będziemy szukali możliwie najlepszych, akceptowanych przez wszystkich interesariuszy rozwiązań – podkreślił. W połowie stycznia, gdy szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił uwolnienie kursu franka, kurs ten wzrósł gwałtownie, z 3,57 zł do 5,19 zł. Obecnie kurs utrzymuje się na poziomie 3,94 zł. Według danych Biura Informacji Kredytowej w Polsce jest ok. 550 tys. kredytów we frankach.

Przewalutowanie kredytów frankowych pogorszyłoby stan całej polskiej gospodarki"
Przewalutowanie kredytów frankowych pogorszyłoby stan całej polskiej gospodarki"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości