Resort finansów ma przyjrzeć się kredytom frankowiczów

Pieniądze

RMFJarosław Kaczyński o pomocy frankowiczom

Ministerstwo Finansów wykazuje duża przychylność, by dokonać zmian w ustawie o funduszu wsparcia frankowiczów, obiecało też przeanalizować skutki likwidacji 170 tys. umów kredytowych przez banki - poinformował prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.

Prezes stowarzyszenia spotkał się z wiceministrem finansów Piotrem Nowakiem. Tematem rozmów była m.in. kwestia regulacji nadzorczych, wypracowanych w ramach Komitetu Stabilności Finansowej, które mają skłonić banki do przewalutowania kredytów frankowych. Propozycje te zostały dotąd zaprezentowane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a w najbliższym czasie mają zostać przedstawione publicznie.

Ugody z klientami

Szcześniak powiedział, że według wiceministra Nowaka rozwiązania te mają "mocno zmobilizować banki do ugód z klientami, bo w innym przypadku poniosą duże koszty". Dodał, że przedstawiciele frankowiczów na razie nie poznali szczegółów. - Obawiamy się jednak, że to będzie i tak bardziej korzystne dla banków - mówi Szcześniak, dodając, że banki będą np. lepiej przygotowane do wyboru najkorzystniejszej dla siebie metody przewalutowania. Według niego, wiceminister Nowak zapewnił zarazem, że MF zamówi raport, który będzie wyliczać "skutki społeczne" umów kredytowych, denominowanych lub indeksowanych do obcych walut, a zwłaszcza likwidacji 170 tys. umów, z których większość została wypowiedziana przez banki.

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Nowak miał też zapowiedzieć zmiany w ustawie o funduszu wsparcia kredytobiorców, obowiązującej od 2015 roku. W ramach tego funduszu na wsparcie kredytobiorców zostało bowiem wykorzystane zaledwie 7 mln zł (z 600 mln zł).

- Wszystko dlatego, że niewykorzystane środki wracają do banków - podkreślił prezes stowarzyszenia. Dodał, że w sprawie zmian w tym funduszu "widać dużą przychylność" resortu finansów. Rzecznik MF Łukasz Świerżewski powiedział PAP, że resort nie będzie przedstawiał oficjalnego komunikatu w sprawie spotkania wiceministra Piotra Nowaka z SBB. Ustawa o funduszu wsparcia zakłada, że kredytobiorcy pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł. Rozwiązania te były adresowane do wszystkich kredytobiorców zarówno złotowych, jak i walutowych, a na fundusz wsparcia banki wyasygnowały 600 mln zł. W marcu br. wiceminister finansów Leszek Skiba zapowiadał w Sejmie, że MF szykuje zmiany w działaniu funduszu wsparcia i chce m.in. zmiany zasilania funduszu, a zmiany powinny prowadzić do większego wykorzystania środków funduszu na wsparcie kredytobiorców, zarówno walutowych, jak i złotowych.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock