TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatek za przyjęcie szczepionki. PIP daje zielone światło

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień
Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień TVN24
wideo 2/5
TVN24Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień

Państwowa Inspekcja Pracy nie zakwestionowała wypłaty przez firmę jednorazowego świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. PIP nie daje jednak gwarancji, że podobnie uczynią sądy w razie pozwu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli pracodawca spełni odpowiednie warunki, to może wypłacać zatrudnionym dodatkowe pieniądze za zaszczepienie się. Jak pisze "DGP", "taki wniosek wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmie Oknopolast (woj. małopolskie) przeprowadzonej w tym miesiącu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia przeciw COVID-19 - dodatki dla pracowników

Dziennik informuje, że inspektorzy PIP pojawili się w tym przedsiębiorstwie po medialnych doniesieniach, według których pracodawca zastąpił dotychczasowy dodatek za brak absencji świadczeniem przysługującym za przyjęcie szczepionki. Ostatecznie okazało się, że firma płaci za zaszczepienie się, ale w formie odrębnego, jednorazowego bonusu w wysokości 100 zł.

"PIP uznała, że jest to dopuszczalne, co w praktyce ma istotne znaczenie dla wszystkich pracodawców, którzy wprowadzili bądź zamierzają wprowadzić takie zachęty dla zatrudnionych. Nie muszą bowiem obawiać się wizyt inspektorów, o ile oczywiście spełnią minimalne wymogi (zwłaszcza z zakresu ochrony danych osobowych)" - wyjaśnia "DGP".

Według gazety, nie oznacza to jednak zupełnej swobody. "Firmy wciąż muszą liczyć się z pozwami o odszkodowania z tytułu dyskryminacji (ze strony niezaszczepionych pracowników). PIP podkreśla, że zasadność takich roszczeń rozstrzygną sądy, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy" - czytamy.

Centrum Informacyjne Rządu podało w niedzielę, że do tej pory w Polsce wykonano 38 621 872 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 19 830 320 osób.

Autor:mb/ToL

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości