Pieniądze

Fałszywi redaktorzy Wikipedii szantażowali firmy i celebrytów

Pieniądze

ShutterstockWikipedia to internetowa encyklopedia, która jest pisana i redagowana przez internautów

Celebryci i brytyjskie firmy były szantażowane przez przestępców, którzy żądali pieniędzy za "ochronę" pozytywnych notek opublikowanych w Wikipedii. Strona jest źródłem informacji dla milionów internautów.

Jak podaje "The Independent" grupa fałszywych redaktorów Wikipedii szantażowała setki małych brytyjskich firm oraz gwiazdy. Propozycję "ochrony" dobrego wizerunku na stronie Wikipedii otrzymywało wiele przedsiębiorstw: od fotografa ślubnego z małej miejscowości po prestiżowy sklep jubilerski. Wszystkim oszuści grozili niekorzystną aktualizacją informacji na ich temat.

Szantaż

W zamian za zaniechanie takich działań i "ochronę" dobrego wizerunku oszuści, którzy podawali się za administratorów strony, domagali się pieniędzy. Najczęściej było to kilkaset funtów miesięcznie. "W części przypadków przypominało to szantaż" - informuje Wikipedia, która podjęła już działania mające na celu powstrzymanie działania przestępców. Dotąd władze strony z informacjami zablokowała 381 kont, które były kontrolowane przez przestępców. Jednak na razie nie udało się ustalić kim są oszuści. Wikipedia zablokowała również 210 podejrzanych artykułów dotyczących brytyjskich firm i znanych osób. Firma podjęła taką decyzję, bo notki były albo zbyt promocyjne, albo zawierały stronnicze i wypaczone informacje.

Słaba strona

Wikipedia to internetowa encyklopedia, która jest pisana i redagowana przez internautów. W angielskojęzycznej wersji od 2001 roku powstało blisko pięć milionów artykułów. Zostały one stworzone przez 250 tys. użytkowników. Notki mogą tworzyć wolontariusze.

Autor: msz/ / Źródło: The Independet,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości