Szałamacha: trzeba przestać pobłażliwie traktować fałszowanie faktur

Pieniądze

ShutterstockSzef resortu finansów wystąpił na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą

Fałszowanie faktur w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu było dotychczas pobłażliwie traktowane; to musi zostać zmienione - podkreślił minister finansów Paweł Szałamacha.

Szef resortu finansów we wtorek na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą mówił o współpracy z ministrem sprawiedliwości, która rozpoczęła się kilka miesięcy temu i dotyczy "penalizacji procederów fałszowania faktur VAT-owskich". - Wielu z nas spotkało się z sytuacją, w której w internecie można znaleźć ogł", wielu z nas dostaje e-maile, będące próbą wyłudzenia pieniędzy na podstawie faktur wystawionych za rzekomo wykonane usługi - mówił Szałamacha.

Surowe kary

- Niestety dotychczasowa praktyka wymiaru sprawiedliwości powodowała, że tego typu czyny były karane grzywną. Jeżeli porównamy to z karą, która grozi w Polsce za fałszowanie banknotów, gdzie tzw. widełki zaczynają się od 5 lat pozbawienia wolności, to widzimy, że jest zupełna dysproporcja pomiędzy tymi czynami - mówił.

Fałszowanie faktur - wskazywał - w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu jest "pobłażliwie traktowane". - Ta cała filozofia musi zostać zmieniona - podkreślił Szałamacha.

Wszystkie typy podatków

Wskazał jednocześnie, że "jeżeli chodzi o wszystkie typy podatków, to tych danin wpływa więcej niż w roku poprzednim". Wskazał, że nastąpił wzrost wpływów w przypadku podatku akcyzowego oraz podatku VAT.

Podkreślił, że zaawansowanie realizacji deficytu budżetowego jest "bardzo niskie", bo - jak tłumaczył - "po pierwszych 5 miesiącach ten deficyt był zrealizowany jedynie w 1/4". - To jest wynikiem działań, które już zostały podjęte od początku naszego funkcjonowania w Ministerstwie Finansów, ale także działań, które będą wchodziły w życie w następnych tygodniach i miesiącach - wyjaśnił.

Prawo podatkowe

Przypomniał, że "za niespełna 10 dni wejdzie w życie klauzula ogólna obejścia prawa podatkowego"; jak dodał, utrudni ona korporacjom ponadnarodowym tzw. agresywną optymalizację podatkową. - Ideałem byłoby, żeby całkowicie (to - red.) uniemożliwiła - wskazał.

Szałamacha przypomniał także, że 1 sierpnia wejdzie w życie tzw. pakiet paliwowy, którego zadaniem jest likwidacja oszustw dot. podatku akcyzowego i VAT. Jak mówił, oszustwa te powodują straty dla budżetu rzędu 8-10 mld zł rocznie. Minister finansów dodał też, że na komitecie stałym została zaakceptowana głęboka nowelizacja ustawy hazardowej.

- Te działania będą przynosiły pozytywny skutek już teraz. One realizują taką filozofię, w której MF konsekwentnie i dosyć twardo mierzy się z profesjonalistami, czyli częścią podatników, która żyje z tego, że chce świadomie i konsekwentnie oszukiwać budżet pastwa - podkreślał Szałamacha. Jednocześnie - jak wskazywał - drugą częścią tej filozofii jest uproszczenie i ułatwienie działalności tych przedsiębiorców, którzy legalnie wykonują swoją działalność.

Przypomniał, że w czerwcu MF przedstawiło "bardzo pozytywne" wyniki wykonania budżetu za pierwsze 5 miesięcy; za dwa tygodnie przedstawimy wyniki za pół roku - poinformował.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock