Pieniądze

Wicepremier spodziewa się zmiany ratingu. Szałamacha: Polska odporna na cięcia

Pieniądze

Paweł Szałamacha zapewnił, że Polska jest odporna na potencjalne cięcia ratingów

- Agencja Moody's zapewne będzie chciała przeprowadzić zmianę ratingu Polski - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Z kolei Paweł Szałamacha, szef resortu finansów zapewnił, że Polska jest "odporna na cięcia ratingów". Resort stawia Polskę za przykład "gospodarki, która odznacza się nieprzerwanym wzrostem i nie ulega zjawiskom kryzysowym, które są widoczne w gospodarkach wielu krajów w ostatnich latach".

- Agencja Moody's zapewne będzie chciała przeprowadzić zmianę ratingu Polski - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który w czwartek spotkał się w Londynie z inwestorami i instytucjami finansowymi.

Rating agencji

Agencji ratingowa Moody's 9 września ma opublikować nową ocenę dla Polski. PAP donosi, że wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział: "wydali (w maju) negatywną perspektywę, teraz wydali ostrzeżenie, więc zapewne będą chcieli przeprowadzić zmianę (ratingu), choć tego oczywiście nie wiem".

W maju agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2, obniżając perspektywę ze stabilnej do negatywnej

Polska jest odporna na potencjalne cięcia ratingów, ma "dość dobrą opinię" wśród inwestorów po ostatniej emisji obligacji w juanach - ocenia dla Bloomberg TV minister finansów Paweł Szałamacha.

Wzrost gospodarczy

Szałamacha cytowany przez agencję Bloomberg dodał, że jest "dość pewny" tego, iż Polska osiągnie cel związany z dochodami budżetu w tym roku oraz utrzyma deficyt w ramach unijnego limitu 3 proc. PKB w 2017 roku.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Paweł Szałamacha uczestniczy w dniach 2-4 września 2016 r. w dorocznym międzynarodowym forum gospodarczym „Intelligence on the World, Europe and Italy", organizowanym przez The European House Ambrosetti we włoskim Cernobbio. Weźmie udział w panelu dyskusyjnym Competitiveness and Growth (Konkurencyjność i Wzrost), który poprowadzi Jean-Claude Trichet, były prezes Europejskiego Banku Centralnego.

"Paweł Szałamacha przedstawi Polskę jako przykład gospodarki, która odznacza się nieprzerwanym wzrostem i nie ulega zjawiskom kryzysowym, które są widoczne w gospodarkach wielu krajów w ostatnich latach" - informuje ministerstwo w komunikacie.

Włoskie forum gospodarcze od 1975 r. gromadzi głowy państw, szefów rządów, czołowych przedstawicieli instytucji europejskich, ministrów, noblistów, przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów z całego świata, którzy spotykają się, aby omówić aktualne kwestie wpływające na gospodarkę światową i społeczeństwa.

"Będzie to zatem nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania Polski - członka UE, pozostającego poza strefą euro, jako kraju konkurencyjnego, który stosuje optymalne praktyki wpływające na wzrost gospodarczy. Forum umożliwi przede wszystkim przestawienie wybranych aspektów programu rządu, który łączy ambitną agendę społeczną ze wzmacnianiem pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej." podaje ministerstwo w komunikacie.

Minister Szałamacha w dobrym nastroju:

Autor: MS / Źródło: PAP, MF, tvn24bis.pl