Miesiąc pustego portfela Polaków. Bierzemy kredyty na potęgę

Pieniądze

Styczeń miesiącem pustego portfela Polakówtvn24
wideo 2/3

Styczeń jest dla wielu Polaków najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym - powiedziała w TVN24 Katarzyna Płusa z Intrum Justitia, europejskiej firmy specjalizującej się w zarządzaniu wierzytelnościami i windykacji. - To efekt tego, że na święta wydaliśmy więcej, niż planowaliśmy - dodała.

Według firmy windykacyjnej Intrum Justitia styczeń jest najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym.

- Z badań wynika, że tak twierdzi co trzeci Polak i rzeczywiście jest to związane ze świętami, bo aż 40 procent badanych powiedziało, że wydało więcej niż planowało. Co więcej zapożyczyliśmy się. Co trzeci Polak wziął kredyt, aby kupić prezenty - mówiła w TVN24 Płusa.

Jak wynika z przygotowanego przez firmę "Raportu płatności konsumenckich 2017", że co trzeci rodzic czuje presję społeczną, aby kupić dziecku prezent, na który go nie stać. Jej zdaniem Polacy bardzo chętnie biorę kredyty. - W naszym kraju jest na to przyzwolenie. Aż 47 procent Polaków nie widzi nic złego w tym, aby kupować dobra konsumpcyjne jak telewizory i komputery na kredyt. To jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej, wyprzedza nas tylko Łotwa - mówiła Katarzyna Płusa i dodała, że jednak Polacy też oszczędzają. - Przyznaje się do tego 60 procent Polaków, ale być może zakupy na raty są dla nich łatwiejsze, bo są odroczone w czasie. Łatwiej nam to zaplanować w budżecie - dodała.

Na kredyt

Gość TVN24 BiS mówiła, że rośnie też liczba osób, którzy biorą kredyt np. przez smartfon a takie decyzje są podejmowane bez większej refleksji i pod wpływem chwili. - To bardzo szybka i kusząca forma. Jedna z ankietowanych osób mówiła nam, że to niedobrze, że jest tak duży dostęp do kredytów przez takie formy jak telefon komórkowy, gdzie możemy wziąć pożyczkę przez jedno kliknięcie. W efekcie kredyty biorą osoby, które nie powinny ich brać - wyjaśniła Płusa. Płusa mówiła, że jeśli mamy problem ze spłatą kredytu, to powinniśmy udać się do banku i próbować negocjować. - Nie wolno chować głowy w piasek. Nie należy brać kolejnych pożyczek. Trzeba rozmawiać i szukać rozwiązania, które będzie dla nas możliwe do spłaty - twierdzi Płusa.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl